Wycieczka rowerowa – jak się przygotować?

Wycieczka rowerowa to połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż jest formą treningu, podczas którego spala się kalorie, a także daje możliwość spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jeśli jazda na jednośladzie odbywa się wraz z inną osobą, zyskuje ona również wartość towarzyską. Jak zatem przygotować się do wyprawy? Co warto ze sobą zabrać?

Sprawny sprzęt i wyznaczenie trasy wycieczki

Najważniejszym aspektem przed wyruszeniem w drogę jest zweryfikowanie, w jakim stanie znajduje się nasz rower. Przed wycieczką warto zrobić serwis sprzętu: nasmarować łańcuch, napompować koła, wyregulować siodełko, hamulce i przerzutki, podokręcać najważniejsze elementy. Zweryfikujmy także poprawność działania lampek – im mocniejsze światło, tym lepiej. Jeżeli jesteśmy laikami w temacie, to koniecznie oddajmy jednoślad do serwisu, który kompleksowo się nim zajmie. Wycieczka rowerowa, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkujący, powinna być dla nas przyjemnością, dlatego przy pierwszej jeździe nie powinniśmy się forsować. Bóle pleców czy zakwasy, które mogą wystąpić kolejnego dnia, skutecznie zniechęcają do podjęcia aktywności fizycznej następnym razem. Z tego względu trzeba zacząć od zaplanowania trasy, biorąc pod uwagę swoją kondycję oraz możliwości sprzętu. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie przejażdżki w niedalekiej odległości od komunikacji miejskiej. To daje nam gwarancję, że w przypadku braku siły, kontuzji czy usterki roweru mamy możliwość sprawnego powrotu do domu.

Co należy zabrać na wycieczkę rowerową?

Wyposażenie, jakie warto zabrać w trasę może być nieco zaskakujące, ale trzeba być przygotowanym na wiele okoliczności. Podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać to naładowany telefon komórkowy, dokumenty oraz drobna gotówka lub karta płatnicza. Oprócz spakowania przedmiotów osobistych nie zapomnijmy o podstawowych narzędziach, takich jak: łatki do dętki, małe kluczyki imbusowe czy pompka. Jeśli rower posiada odpowiedni uchwyt, zabierzmy ze sobą bidon – dzięki temu nie trzeba się zatrzymywać, aby wziąć łyk wody. Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w kask, który jest kluczowy w kwestii bezpieczeństwa, a także okulary przeciwsłoneczne chroniące zarówno przed promieniami słonecznymi, jak i kurzem, opadami czy owadami. Rzeczami, które być może nie są niezbędne, ale bardzo ułatwiają wycieczkę, są licznik kilometrów oraz zapięcie rowerowe. Pierwszy gadżet pozwoli nam mieć kontrolę nad ilością przejechanych kilometrów, zaś drugi przyda się w czasie postoju, jeśli będziemy chcieli się gdzieś oddalić. Ważnym aspektem w czasie rowerowej eskapady jest jedzenie. Nawet jeśli mamy w planach zatrzymanie się po drodze w przydrożnym sklepie lub posiłek w restauracji, to warto wziąć ze sobą niewielką przekąskę, np. batona proteinowego. Może okazać się zbawienny w trudnym momencie, a nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *