Najlepsze sporty dla seniorów

HalfPoint/bigstockphoto.com

HalfPoint/bigstockphoto.com

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w każdym wieku, bo pozwala zachować całe ciało w odpowiedniej formie. Odpowiednia dieta połączona z regularnym uprawianiem sportu to recepta na długowieczność. Jednak rodzaj aktywności musi być dopasowany do możliwości osoby ćwiczącej, bo tylko bezpieczny sport daje rezultaty i przynosi przyjemność. Poradniki dla aktywnych najczęściej opisują treningi dla osób młodych, które nie mają problemów ze stawami oraz kondycją. Jak natomiast powinien ćwiczyć senior? Jaki sport jest najlepszy dla osób starszych, by nie pojawiała się żadna kontuzja?

Znane przysłowie mówi: „Sport to zdrowie”. Wiele w nim prawdy, bo za sprawą aktywności fizycznej poprawia się praca mózgu oraz obniża ciśnienie krwi. Dbając o ciało, dbamy też o cały organizm – ryzyko nadwagi, cukrzycy czy choroby Alzheimera jest mniejsze. Dlatego tak istotne jest zachęcanie seniorów do wspólnego wysiłku, który dodatkowo buduje relacje i poprawia samopoczucie. Wyróżnić można pięć dyscyplin sportowych, jakie można uprawiać bez względu na wiek:

Bule

W Polsce stosunkowo mało popularne, natomiast w Francji, Niemczech oraz w krajach skandynawskich są prawdziwy hitem. Bule to gra w kule, polegająca na zbijaniu kuli przeciwnika. Najlepszym miejscem na jej uprawianie jest alejka w parku. Dzięki grze poprawia się nasza koncentracja i koordynacja ruchowa, co jest niezwykle ważne w starszym wieku.

Jazda na rowerze

Tradycyjny rower jest dobry dla każdego. Intensywność każdy ustala indywidualnie, można na nim ćwiczyć zarówno w domu, jak i w plenerze. Kilkanaście minut na rowerze wystarczy, by pobudzić mięśnie, wzmocnić serce oraz stopniowo poprawiać kondycję. Dłuższa przejażdżka zagwarantuje dużo spalonych kalorii i mnóstwo pozytywnej energii.

Gimnastyka

Zajęcia pod okiem trenera dają pewność, że wykonujemy je prawidłowo i przyniosą zamierzony sutek. Trening określonych partii ciała pozwala pozbyć się bólów w plecach czy nieprzyjemnych skurczów mięśniowych. Zaledwie kwadrans gimnastyki dziennie zapewni sprawne stawy, lepszą koncentrację i wytrzymałość.

Nordic walking

Pozornie banalne ćwiczenie daje świetne efekty, bo chodzenie z kijkami angażuje niemal 90 proc. wszystkich mięśni. Co istotne, stawy są odciążone, więc łatwo pracować nad wytrzymałością, pokonując sukcesywnie dłuższe trasy. Marsz na świeżym powietrzu silnie dotlenia organizm, co korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Warto pamiętać, że zwykły półgodzinny spacer również przynosi podobne efekty – usprawnia pracę serca oraz minimalizuje ryzyko osteoporozy.

Pływanie

Wizyta na basenie to doskonały wybór, gdyż pół godziny pływania pozwala spalić nawet 300 kalorii i zadbać o właściwą masę ciała.  Stawy, mięśnie i kości nie są obciążone, dlatego można efektywnie pracować nad poprawieniem wytrzymałości i wydolności całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *