Jak nawilżać powietrze w okresie grzewczym?

Suche powietrze w domu zawiera w sobie wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. Może przyczyniać się do wywołania uciążliwych objawów u domowników oraz niekorzystnie wpływać na ich sen. Jak możesz zadbać o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń w swoim domu?

Suche powietrze w domu a choroby

Zbyt suche powietrze może powodować:

  • kaszel,
  • katar,
  • pieczenie i świąd oczu,
  • ból gardła,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • alergie np. na roztocza,
  • problemy skórne.

Regularne przebywanie w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach może nasilać te dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić nawet do chorób przewlekłych, w tym obturacyjnej choroby płuc lub astmy. Szczególnie małe dzieci są narażone na rozwiniecie się infekcji układu oddechowego.

 

Znajdujące się w mieszkaniu urządzenia elektryczne emitują jony dodatnie, które powodują namnażanie się bakterii, wirusów, alergenów oraz innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. W niewietrzonym pomieszczeniu jest ich znacznie więcej, ponieważ nie ma wymiany na świeże powietrze. W takim przypadku można zastosować jonizację powietrza.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Optymalne nawilżenie powinno wynosić od 40 do 60 proc. Im niższa temperatura, tym bardziej będzie nawilżone powietrze. Trzeba zwrócić na to uwagę zwłaszcza w okresie grzewczym. Błędem jest włączanie grzejników na maksymalną temperaturę bez regularnego wietrzenia. Powoduje to brak rotacji powietrza, które z godziny na godzinę staje się coraz bardziej zanieczyszczone.

Temperatura i wilgotność powietrza są ze sobą powiązane. Wilgotność na poziomie 60% może być odpowiednia lub zbyt duża w zależności od temperatury pomieszczenia, dlatego ważne jest mierzenie wzajemnej zależności między tymi czynnikami. W tym celu warto zaopatrzyć się w higrometr i termometr. Nie są to drogie urządzenia, a bardzo przydatne w dokładnym zmierzeniu poziomu wilgotności. Higrometr natomiast pozwoli Ci na bieżąco monitorować efekty nawilżania powietrza.

Chcąc nawilżyć powietrze w swoim domu nie musisz mieć nawietrzników, nawilżaczy czy innych urządzeń. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem będzie rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników lub wywieszenie prania. Parująca woda spowoduje, że w pomieszczeniu będzie więcej wilgoci. Najważniejsze w regulowaniu poziomu wilgotności w domu jest wietrzenie wszystkich pomieszczeń.

Optymalnie nawilżone powietrze wpłynie korzystnie na sen, apetyt, a także samopoczucie domowników. Aktywność wirusów, grzybów i zarazków będzie mniejsza. Pamiętaj, że to czym oddychasz, ma bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie i zadbaj o jakość powietrza w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.