Rak piersi – niepokojące statystyki

Nowotwór piersi, rozpoznany w początkowej fazie rozwoju, jest u większości kobiet uleczalny. Problemem jest natomiast zaawansowana postać choroby, z którą do szpitali trafia coraz więcej pacjentek. To efekt braku profilaktyki, którą powiększyła dodatkowo epidemia koronawirusa. Problem z brakiem badań przesiewowych dotyczy nie tylko Polski.

Epidemia korona wirusa wstrzymała badania przesiewowe w Europie

W całej Europie w wyniku epidemii koronawirusa liczba badań przesiewowych, mających na celu wykrycie chorób nowotworowych, była o 100 milinów mniejsza niż zazwyczaj.

Niepokojące statystyki odnoszą się również do Polski. Biorąc pod uwagę dane dotyczące Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, wydawanej w ramach Pakietu Onkologicznego, z badań diagnostycznych nie skorzystało 20 tysięcy osób. W przypadku profilaktyki raka piersi 13 procent kobiet nie umówiło w zeszłym roku wizyty, a co czwarta ją przesunęła lub odwołała.

Powodem braku badań są przede wszystkim zmiany w organizacji pracy placówek medycznych, a także obawa pacjentów przed zarażeniem wirusem i w efekcie strach przed wizytami w szpitalach i przychodniach. Obecnie mówić można o tzw. długu zdrowotnym, czyli zaniedbaniach w profilaktyce i diagnostyce, które już teraz skutkują dużą liczbą osób cierpiących z powodu zaawansowanych nowotworów.

Niepokojące statystyki zachorowań na raka piersi w Polsce

Wzrost zachorowań na raka piersi w Polsce widoczny jest już od kilku lat. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2018 liczba chorych wyniosła 19 tysięcy, a w 7 tysiącach przypadków nowotwór okazał się śmiertelny.

To przede wszystkim wynik braku badań diagnostycznych i profilaktycznych oraz niskiej świadomości społecznej. Świadczą o tym statystyki, będące wynikiem badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Onkocafe i Novartis Oncology. Zgodnie z nimi kobiety w Polsce nie wiedzą jak przeprowadzić samobadanie piersi, które pomaga wykryć pierwsze objawy nowotworu – dotyczy to około 33 procent Polek. Jeszcze niższa jest świadomość dotycząca dni cyklu, kiedy samobadanie należy wykonywać. O tym w 2019 roku wiedziało tylko 7 procent zapytanych kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *