Jak pokonać ból głowy?
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości dokuczających współczesnemu społeczeństwu. Czasami bywa on tak trudny do zniesienia, że wyłącza nas z normalnego funkcjonowania. Najważniejsze jest, aby w walce z bólem zareagować w momencie wystąpienia już pierwszych objawów. Jak szybko i skutecznie można uśmierzyć ból głowy domowymi sposobami – o tym poniżej.
Bóle głowy stanowią najczęściej spotykane dolegliwości bólowe – odczuwa je aż 65% Polaków. Przyczyn bólu głowy jest wiele. Począwszy od zmiany ciśnienia atmosferycznego, pogody, poprzez silne zdenerwowanie, aż po przemieszczanie się z jednego obszaru klimatycznego do drugiego (np. w góry). Tego rodzaju dolegliwość wywołuje też dieta (spożywanie żółtych serów, czekolady, żywności z dużą zawartością konserwantów i słodzików, picie czerwonego wina, kawy i palenie papierosów), zapalenie zatok lub nerwów, długo utrzymujące się napięcie psychiczne, stresująca praca, długie przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu, niedobór snu, uraz w obrębie głowy lub szyi, głód, pragnienie czy zmiany w kręgosłupie.
Bóle głowy zwykle dzieli się na samoistne (migrena, napięciowy ból głowy oraz klasterowy ból głowy) i objawowe (spowodowane jakimiś schorzeniami – infekcjami, zmianami zwyrodnieniowymi, nerwobólami, nadciśnieniem, guzem mózgu, chorobami oczu, zapaleniem opon rdzeniowo-mózgowych).
Pamiętajmy, aby działać już w chwili pojawienia się pierwszych oznak bólu i nie czekać aż dolegliwość minie sama.
Domowe sposoby na pokonanie bólu głowy to:
- zażycie tabletki przeciwbólowej,
- akupresura, czyli naciskanie poszczególnych punktów na głowie (m.in. miejsca między brwiami, zagłębienia na karku czy tuż nad linią włosów),
- akupunktura (chińska technika leczenia za pomocą wbijania w wybrane partie ciała igieł),
- picie naparów ziołowych z rumianku, mięty, kozłka lekarskiego, białej wierzby i imbiru,
- spacer,
- joga oraz wykonywanie głębokich oddechów,
- picie małymi łykami chłodnej wody,
- zimne okłady na czoło i skronie,
- aromaterapia (terapia olejkami zapachowymi),
- moczenie stóp w zimnej wodzie,
- odpoczynek i leżenie w zaciemnionym pomieszczeniu,
- masaż twarzy, skroni, karku oraz ramion,
- ciepła kąpiel.
Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak wysoka gorączka, ból oka, zaburzenia równowagi lub świadomości, sztywność karku, problemy z mową bądź niedowład kończyn, należy zgłosić się natychmiast do lekarza. Szczególnie należy to zrobić po urazie głowy, po nasileniu się objawów bólowych oraz kiedy domowe leczenie jest nieskuteczne. Czasami ból głowy jest symptomem innych chorób: jaskry, nadciśnienia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet nowotworu.
Od pewnego czasu dość często mnie męczą bóle głowy, jak mam w pracy dużo stresów. Dobrze, że odkryłam pyralginę rozpuszczalną, która szybko uśmierza ból, bo inaczej czasami byłoby mi trudno w pracy wysiedzieć