Badanie OCT (optyczna koherentna tomografia oka)

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, jest precyzyjnym badaniem oka wykorzystującym wiązkę światła. Pozwala na ocenę narządu wzroku, a stosuje się ją przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki. Badanie to jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne.

Podczas badania OCT korzysta się z techniki obrazowej, co pozwala na uzyskanie obrazu wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu możliwe jest stworzenie modelu przekroju tkanek. Badanie polega na wprowadzeniu do oka wiązki światła, które następnie odbija się i pokazuje położenie poszczególnych elementów. Można je porównać do badania ultrasonograficznego. Kilkanaście minut przed badaniem do oka aplikuje się specjalne krople, które powodują rozszerzenie się źrenicy. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Brak jest przeciwwskazań do przeprowadzania go nawet u kobiet w ciąży. Ponadto badanie jako bezinwazyjne może być wielokrotnie powtarzane.

Med Photo Studio/bigstockphoto.com

OCT umożliwia wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki żółtej, nerwu wzrokowego i siatkówki w bardzo wczesnym stadium. Badanie OCT pozwala na:

  • wykrycie zmian grubości siatkówki,
  • monitorowanie zmian jaskrowych,
  • analizę kondycji tarczy nerwu wzrokowego,
  • wizualizację przekroju fragmentu dna oka.

Wskazaniami do badania są przede wszystkim:

  • podejrzenie zwyrodnienia plamki żółtej, istniejące otwory w plamce żółtej, jej obrzęk,
  • zmiany cukrzycowe na dnie oka,
  • podejrzenie lub stwierdzenie jaskry – badanie pomaga w monitorowaniu przebiegu tej choroby,
  • nowotwory.

Najczęściej wykonywane jest u pacjentów ze starczymi zwyrodnieniami plamki oraz zmianami cukrzycowymi na dnie oka. W przypadku jaskry natomiast jest to badanie niezbędne, ponieważ nieprawidłowo zdiagnozowana lub nieleczona może prowadzić do trwałej utraty wzroku. OCT pozwala na śledzenie nie tylko postępu samej choroby, ale i na weryfikację skuteczności wdrożonego leczenia.
Badanie pozwala na uzyskanie szerokiego zakresu informacji o stanie narządu wzroku, dlatego też powinno być zinterpretowane przez specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *