Prawidłowe wietrzenie i ogrzewanie mieszkania jest ważne dla zdrowia

Właściwa wentylacja pomieszczeń w domu jest bardzo ważna, gdyż zapewnia zdrowy przepływ powietrza. Usunięcie szkodliwych substancji oraz sprawna wymiana powietrza na świeże pozwoli utrzymać domowników w zdrowiu przez cały rok. Nie można też zapomnieć o wentylacji, dzięki której z pomieszczeń usuwana jest para wodna, jaka powstaje w czasie wykonywania różnych obowiązków domowych. Nadmiar pary wodnej w mieszkaniu powoduje m.in. zawilgocenie ścian oraz sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co może wywołać poważne choroby układu oddechowego.

Decydując się na zakup mieszkania w bloku należy dokładnie sprawdzić poziom wentylacji we wszystkich pokojach. Dobrym sposobem jest przybliżenie świeczki do kratki wentylacyjnej. W sytuacji zgaśnięcia płomienia będziemy wiedzieć, że wentylacja nie działa właściwy i niezbędny jest kontakt z administracją. Bardzo ważna jest też regularna kontrola przepływu powietrza w ciągu kominowym. Zły przypływ powoduje duże zanieczyszczenia powietrza w domu, a to w konsekwencji może doprowadzić zatrucia groźnym tlenkiem węgla, które wywołuje nieprzyjemne bóle głowy, mdłości, a nawet utratę przytomności. Dlatego coroczna kontrola i czyszczenia komina jest tak ważna.

Odpowiedni poziom świeżego i zdrowego powietrza w mieszkaniu można utrzymać, jeśli codziennie wietrzymy wszystkie pomieszczenia w domu. Szczególnie zalecane jest wietrzenie łazienki przed kąpielą. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy meble nie zasłaniają kratek wentylacyjnych. Problem pary wodnej w mieszkania szczególnie widoczny jest w okresie zimowym, gdy szczelne okna PCV nie przepuszczają powietrza, a ze względu na niską temperaturę na zewnątrz rzadziej otwieramy okna. W oknach starego typu było więcej szczelin, dlatego wentylacja odbywała się samoczynnie. Teraz wietrzenie trzeba planować samemu. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie wywietrzników w mieszkaniach, co zapewni właściwy poziom wentylacji bez większego zaangażowania z naszej strony. Poza tym ułatwi to utrzymanie optymalnej temperatura w mieszkaniu na poziomie 21 stopni Celsjusza, która jest najgodniejsza dla naszego organizmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.