Spór o marihuanę medyczną

Marihuana przez większość społeczeństwa w Polsce, szczególnie tego starszego, uważana jest za niebezpieczny narkotyk. Tymczasem Zachód już jakiś czas temu odkrył jej prozdrowotne właściwości i traktuje ją jako lekarstwo pomocne w m.in. jaskrze, AIDS, stwardnieniu rozsianym czy raku.

Tylko 1 osoba na 10 wykazuje skłonności uzależniające się od jej marihuany, gdy w przypadku papierosów bądź alkoholu są to już 4 osoby na 10. Poniżej przybliżymy czym dokładnie jest marihuana medyczna, jaki jest jej status prawny w naszym kraju, a także jakie ma zastosowanie i działanie w medycynie.

Spór o marihuanę medyczną

fot. mikeledray/bigstockphoto.com

Konopie indyjskie od wieków były używane w medycynie ludowej jako specyfik pomagający w wielu dolegliwościach. Obecnie te lecznicze właściwości marihuany potwierdza wiele badań. Łagodzi ona objawy m.in. jaskry, glejaka, miażdżycy, cukrzycy, łagodzi bóle u osób ze stwardnieniem rozsianym, pobudza apetyt u chorych na AIDS i podnosi dobre samopoczucie w czasie trwania chemioterapii nowotworów. Niestety zawarte w marihuanie kannabinoidy (THC) mają także działanie szkodliwe, które to jest mocno artykułowane przez przeciwników leczenia tym specyfikiem, mimo iż w leczniczej postaci tej rośliny występują śladowe ilości THC.

W chińskim ziołolecznictwie kwiaty marihuany stosowano do leczenia owrzodzeń, poparzeń i ran. Natomiast nasiona w formie pasty wykazywały działanie przeciwzapalnie i służyły jako lek przeczyszczający oraz odrobaczający. Olej tłoczony z nasion cannabis używano jako odżywki do włosów, zaś żywiczny wyciąg na bazie alkoholu stanowił środek przeciwbólowy, poprawiający apetyt, redukujący poziom lęku, łagodzący bóle migrenowe czy menstruacyjne, leczący bezsenność i przypadłości neurologiczne, reumatyczne. Według najnowszych badań kannabinoidy mogą pomóc w leczeniu jaskry, glejaka wielopostaciowego, chorobie Alzheimera, stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), padaczki, SM (stwardnienia rozsianego), miażdżycy, cukrzycy oraz w chorobach układu oddechowego i pokarmowego.

Marihuana medyczna jest stosowana legalnie w Austrii, Holandii, Finlandii, Czechach, Izraelu, Portugalii i Hiszpanii, a także w 23 stanach USA. W Polsce wciąż traktowana jest jak nielegalny narkotyk, nie zaś jako lek. Należy jednak pamiętać, iż marihuana medyczna jest niemal pozbawiona substancji psychoaktywnej THC. Dlatego też przyjmujący ją pacjent nie może wprowadzić się w stan narkotyczny, w przeciwieństwie do osoby, która pali tzw. trawkę. Ponadto, choć marihuana lecznicza produkowana jest z tej samej z rośliny, podawana jest w formie tabletek, kropli lub w postaci suszu, w dawce ściśle określonej przez lekarza.

W naszym kraju obecnie wciąż toczy się spór dotyczący legalizacji marihuany medycznej. Jeśli zatem chcemy, aby prawo do ochrony zdrowia w Polsce było w pełni przestrzegane, należy zatem udostępnić ten środek dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują, jak np. dzieci cierpiące na padaczkę lekooporną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *