Zdrowe paznokcie

Wraz z wiekiem obniża się zawartość różnorodnych mikroelementów w organizmie, m.in. keratyny oraz wapnia, które odpowiadają za trwałość naszych paznokci oraz włosów. Każda kobieta, również ta po pięćdziesiątym roku życia, chce cieszyć się z twardych i lśniących paznokci. W tym celu należy zadbać o codzienną dietę oraz o odpowiednią suplementację.

Brak budulca w postaci aminokwasów siarkowych powoduje łamliwość paznokci. Można temu zapobiec zwiększając w diecie chude mięso, nabiał, ryby, kiełki pszenicy, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych. Ponadto nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. Do tego należy dodać zieloną herbatę oraz napary z ziół – pokrzywy i mięty.

Warto obserwować płytkę i reagować na wszelkie przebarwienia, rozdwajanie się i osłabienie. Wynika to zazwyczaj z niedoboru niektórych składników pokarmowych. Brak wapnia, którego źródło znajduje się w m.in. mleku i migdałach, spowoduje łamliwość paznokci. Ważnym składnikiem jest też żelazo, które można uzupełnić w diecie jedząc morele, buraki, brokuły i jarmuż. Dzięki temu płytka będzie wyraźnie twardsza. W diecie na mocne paznokcie nie może też zabraknąć magazynu, którego niedobory uzupełnimy jedząc banany i produkty zbożowe oraz krzemu, którego dostarczy nam marchew, pietruszka oraz rzodkiewka. Ponadto w diecie należy pilnować odpowiedniej ilości miedzi, odpowiedzialnej za elastyczności płytki, którą dostarczają pestki dyni oraz orzechy. Równie ważny jest cynk, wspomagający odbudowę paznokci. Jego źródłem są ryby, owoce morza oraz ser.

Witaminy najlepiej wchłaniają się w postaci surowej, dlatego codziennie należy jeść porcję warzyw i owoców takich jak cytrusy, kiwi, czerwoną paprykę, awokado, brukselka. Przyswajanie witamin będzie jeszcze lepsze, gdy połączymy je z tłuszczami, bogatymi w kwasy Omega 3, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej lniany. Uzupełnianiem diety, która ma wspomóc odbudowę zniszczonych paznokci po pięćdziesiątce powinny być suplementy diety, dostarczające biotynę. Składnik ten zapewni większą odporność zarówno płytki paznokciowej, jak i włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *