Niedociśnienie tętnicze

designer491/bigstockphoto.com

designer491/bigstockphoto.com

O problemie niedociśnienia mówi się rzadko. W większości przypadków jest on lekceważony, ale czy słusznie? Czy niskie ciśnienie może być groźne dla zdrowia? Jakie są jego objawy i metody leczenia? O tym poniżej.

Skąd bierze się niedociśnienie?

Niedociśnienie, czyli hipotonia może być wrodzone lub nabyte. W pierwszym przypadku, przypadłość ma charakter genetyczny, a jej ofiarami padają zazwyczaj szczupłe osoby w młodym wieku. Ten rodzaj niedociśnienia obejmuje 90% przypadków i nie wymaga podejmowania specjalistycznego leczenia. Pozostałe 10% to osoby, u których niedociśnienie jest spowodowane ciężkimi schorzeniami organizmu. Za niskie ciśnienie uznaje się wartość ciśnienia skurczowego poniżej 90-100 mm Hg lub rozkurczowego poniżej 60-70 mm Hg. Odnotowanie jednorazowego pomiaru w pobliżu tych wartości nie powinno być powodem do zmartwień, jeśli jednak wynik się powtarza, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie są objawy niedociśnienia?

Oprócz niskiego ciśnienia, do objawów, które powinny wzbudzić niepokój należą między innymi: duszności, bóle w klatce piersiowej, obrzęki kończyn, bóle lub zawroty głowy, omdlenia, przyspieszony puls (ponad 100 uderzeń na minutę). Osoby cierpiące na niedociśnienie najgorzej czują się o poranku oraz podczas nagłego wstawania. Uskarżają się na kołatanie serca, marznące kończyny i senność. Ponadto, ich skóra jest blada, a ciało zmęczone i pozbawione energii do działania. Niskociśnieniowcy są wrażliwi na zmianę pogody – kiepsko reagują na zmiany ciśnienia i wysokie temperatury. Często skarżą się na brak koncentracji oraz depresyjne nastroje. Mają zmniejszoną odporność na ból.

Jak diagnozuje się i leczy niedociśnienie?

By zdiagnozować niedociśnienie, lekarz zleca kilka podstawowych badań, takich jak badanie moczu, morfologia i EKG, a dodatkowo również USG serca, stężenie biopierwiastków we krwi oraz holter ciśnieniowy. W przypadku zdiagnozowania niedociśnienia wrodzonego, pacjentowi nie zleca się leczenia farmakologicznego. By zminimalizować przykre skutki objawów, powinien on zintensyfikować aktywność fizyczną przy odpowiednim nawodnieniu organizmu. W sytuacji gorszego samopoczucia fizycznego, pomocne może się okazać leżenie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. Jeśli zaś chodzi o osoby, u których stwierdzono niedociśnienie nabyte, konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku innych schorzeń, takich jak nadczynność nadnerczy, niewydolność krążenia, odwodnienie, cukrzyca czy choroba Parkinsona. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Jak podnieść ciśnienie naturalnymi sposobami?

By podnieść ciśnienie krwi, warto sięgnąć po domowe sposoby. Pomocna może okazać się modyfikacja diety i uzupełnienie jej o produkty pełnoziarniste, które są dłużej trawione, a co za tym idzie – gwarantują dłuższą dostawę energii organizmowi. Nie należy również zapominać o piciu dużej ilości wody – nawet do 3 litrów dziennie. Osobom z niskim ciśnieniem zaleca się ponadto spożywanie większej ilości soli, a także przypraw rozgrzewających, takich jak chilli czy imbir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *