O czym może świadczyć ból żołądka?

Ból brzucha niekoniecznie związany jest konkretnie z żołądkiem, choć często używamy obu tych określeń zamiennie. Ból żołądka może być ostry, tępy, kłujący i trwać kilka minut albo być przewlekły. Może pojawiać się po jedzeniu lub na czczo, zwykle w górnej części brzucha i nagle. Z czego zwykle on wynika i jak go pokonać – o tym poniżej.

Żołądek położony jest w środkowej części nadbrzusza, w tzw. dołku sercowym oraz lewym podżebrzu. Bywa jednak tak, że problemy żołądkowe wykraczają poza ten obszar. Ból żołądka pojawia się po przejedzeniu, kawie wypitej na czczo, po zjedzeniu tłustych, ciężkostrawnych potraw, nadmiarze alkoholu oraz lekach.

Ból żołądka

fot. gstockstudio/bigstockphoto.com

Ból żołądka może wynikać z wielu przyczyn:

  • grypa jelitowa lub zatrucie pokarmowe: ból w okolicy żołądka, nad pępkiem połączony z gorączką, biegunką, kaszlem, wymiotami; ten rodzaj bólu pokonamy ograniczeniem jedzenia, uzupełnianiem płynów, leżeniem, lekami przeciwgorączkowymi; wizyta u lekarza będzie konieczna, gdy gorączka przekracza 39 stopni, w stolcu jest krew lub śluz, biegunka utrzymuje się powyżej 4 dni, wymioty nie słabną przez 6 godzin i są bardzo obfite.
  • stres: ból w nadbrzuszu w tzw. dołku pojawiający się 2-3 godziny po posiłku, w nocy, powodujący również zgagę, wzdęcia, utratę wagi; leczenie polega na ograniczeniu i wyeliminowaniu czynnika stresu.
  • refluks żołądkowo-przełykowy: oprócz bólu żołądka występuje tu zgaga, odbijanie się i cofanie niewielkich ilości pokarmu do jamy ustnej; tę przypadłość leczy się środkami farmakologicznymi łagodzącymi zgagę, zobojętniającymi kwas żołądkowy, zmianą diety, stylu życia, pozycji spania; warto zasięgnąć konsultacji gastrologa, gdyż czasem potrzebna jest interwencja chirurga.
  • choroba wrzodowa: ubytki w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy, zwane wrzodami, powstałe z powodu zakażenia bakterią Helicobacter pylori leczy się za pomocą długotrwałej terapii antybiotykowej, połączonej ze stosowaniem leków osłonowych lub neutralizujących obecny w żołądku kwas solny oraz odpowiednią dietą; w postawieniu diagnozy stosuje się gastroskopię; ból pojawia się 3 godziny po posiłku, w nocy i na czczo
  • zapalenie żołądka: przy tej dolegliwości pojawia się bardzo silny ból w dołku podsercowym, który powoli rozlewa się po całej górnej części brzucha, dodatkowo pojawiają się też wymioty z domieszką krwi, gorączka, osłabienie; przewlekłe zapalenie żołądka leczy się podobnie jak chorobę wrzodową, natomiast ostre – lekami;
  • rak żołądka: charakteryzuje się nawracającymi, piekącymi, kurczowymi bólami (kolką) w nadbrzuszu; bólowi towarzyszą wymioty (zwłaszcza fusowate), nudności, suchość w jamie ustnej, zgaga, odbijanie, uczucie ucisku bądź pełności, wzdęcia; wówczas należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do gastrologa

Należy pamiętać, że ból w nadbrzuszu może być symptomem zawału serca (u kobiet). Zwykle towarzyszą mu też nudności, wymioty, nierówne bicie serca, zimne poty, duszność w klatce piersiowej. Wówczas należy szybko zadzwonić po pogotowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *