Sauna – plusy i minusy

imofeev/bigstockphoto.com

Sauny w Polsce stają się coraz popularniejsze, gdyż rośnie świadomość użytkowników tej formy relaksu. Odpowiednie korzystanie z saun daje wiele prozdrowotnych korzyści, ale nieumiejętne wchodzenie do gorących pomieszczeń może zaszkodzić, dlatego warto dobrze zapoznać się z zasadami poprawnego saunowania.

Główną zasadą w największych saunariach jest brak stroju podczas seansu. Temperatura w saunie może przekraczać 90 stopni, a wilgotność dochodzi do 30 procent, takie warunki nie są odpowiednie dla żadnej tkaniny poza bawełnianym ręcznikiem. Strój kąpielowy może odbarwić się, plamiąc skórę, może również poparzyć. Ponadto przebywając w saunie poprzez skórę wchłaniamy kojące olejki aromaterapeutyczne, natomiast mając strój kąpielowy na sobie aplikujemy chemiczne związki, które pozostają po praniu czy korzystaniu z basenu.

Warunkiem poprawnego skorzystania z sauny jest świadomość wpływu temperatury na ludzkie ciało. W nagrzanej saunie najlepiej być do 30 min, później należy skorzystać z ciepłego prysznica, a dopiero później schłodzić się w bani lub grocie lodowej, i odpocząć przed kolejną sesją. Taka kolejność uchroni nas przed szokiem termicznym i zapewni dawkę endorfin. Sauna ma za zadaniem odprężyć oraz wspomóc układ oddechowy. Dodatkowo niweluje stany zapalne i poprawia kondycję skóry. Rozszerzone pory po wizycie w saunie pozwalają na dokładniejszą absorpcję upiększających kosmetyków do ciała oraz włosów. Zaleca się też wykonanie peelingu w łaźni, gdzie panuje niemal 100-procentowa wilgotność. Dokładnie oczyszczona skóra będzie gładka i promienna.

Jednak osoby z nadciśnieniem oraz problemami skórnymi powinny wcześniej uzgodnić z pracownikom saunarium, z których opcji i jak korzystać, by wszystko odbywało się bezpiecznie dla zdrowia. Sauna zakazana jest dla kobiet w ciąży oraz osób z otwartymi ranami. Jest to miejsce na odpoczynek pośród pięknych zapachów i relaksujące muzyki, dlatego przed seansem nie należy pić alkoholu oraz zażywać środków odurzających, gdyż może zaburzyć to pracę serca podczas gorącego seansu w saunie. Tylko rzetelne przestrzeganie zasad zagwarantuje komfort oraz bezpieczeństwo wszystkich osób saunujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *