Krioterapia – leczenie zimnem

Krioterapia to nic innego jak po prostu leczenie zimnem. Jego temperatura może przerazić nie tylko zmarzlaków, ponieważ może ona osiągać nawet od -100°C do -180°C. Od zawsze wiadomo przecież, że zimno hartuje i wzmacnia organizm. Celem zabiegów kriosymulacyjnych jest wywołanie w organizmie tzw. stresu fizjologicznego, który najpierw wymusza skurcz naczyń krwionośnych i mięśni, przez co spowolniony jest przepływ krwi i przemiana materii. Potem jednak reakcją organizmu jest gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i czterokrotne zwiększenie szybkości krążenia krwi.

krio1

Terapia zimnem jest powszechnie stosowana jako metoda zastępcza środków przeciwbólowych i jako element wspomagający długotrwałe rehabilitacje. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu schorzeń reumatoidalnych, neurologicznych i przy poważnych urazach. Stała się już tak powszechna, że często traktowana jest nawet jako forma odnowy biologicznej – usuwa oznaki przemęczenia, nadaje ciału witalności i sprężystości, poprawia samopoczucie, opóźnia starzenie się skóry i poprawia jej ukrwienie.

Nie każdy organizm jest jednak na tyle odporny, by przyjąć tak intensywną dawkę zimna. Dlatego zanim poddamy się zimnolecznictwu musimy upewnić się, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Po skierowanie na zabiegi krioterapii musimy udać się do fizykoterapeuty po uprzednim zrobieniu badań krwi i EKG, ponieważ m. in. osoby z nadciśnieniem tętniczym czy znaczną niedokrwistością to niestety nienajlepsi goście kriokomory. Jeśli nasze wyniki pozwolą na „zamrażanie” możemy odbyć serię od kilku do nawet kilkunastu zabiegów w kriokomorze. Każda sesja rozpoczyna się i kończy rozruszaniem organizmu kilkuminutową rozgrzewką gimnastyczną. Poza tym obowiązkowymi elementami są rękawiczki, czapka i skarpetki oraz drewniane buty, których zadaniem jest w czasie zaledwie 3-minutowego pobytu w kriokomorze chronić najbardziej wrażliwe części ciała.

Pożądane efekty i ustąpienie dolegliwości są widoczne dopiero po 8-10 zabiegach, jednak po każdym przez 4-5 godzin można zauważyć brak oznak zmęczenia i oddziaływania bólu, rozluźnienie mięśni oraz poprawę samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *