Aparat ortodontyczny nie tylko dla urody

Uśmiech to najkrótsza droga do czyjegoś serca. Dlatego nie powinien dziwić nas fakt, że tak wielu ludzi, nawet w swoim dorosłym życiu, udaje się do ortodonty w celu skorygowania niedoskonałości zgryzu. Aparaty ortodontyczne to jednak nie tylko pomoc w osiągnięciu fantastycznych efektów wizualnych, ale także naprawa problemów zdrowotnych, takich jak zgrzytanie zębami czy ograniczenie występowania bólów głowy.

Aparat ortodontyczny

fot. Tiplyashin Anatoly/bigstockphoto.com

Dziś każdy z nas chce być atrakcyjny, ale także i zdrowy. Dotyczy to również naszego uzębienia. Szpara między jedynkami czy wysunięta szczęka potrafi spędzać sen z powiek. Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne bądź być skutkiem zakażenia wirusowego czy bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży albo też złego ułożenia się płodu w łonie matki. Najczęściej jednak winne temu są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie (ssanie palca, zbyt długiego pojenia butelką, brakiem karmienia piersią). Na wady zgryzu narażone są również te dzieci, które z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych oddychają buzią. Sprzyja im też próchnica, choroby przyzębia i przedwczesna utrata zębów mlecznych oraz stałych.

Korekcie wady zgryzu można poddać się w każdym wieku. U osoby dorosłej trwa to na zwykle dłużej, ponieważ kość szczęki jest bardziej uwapniona, przez co trudniej ją uformować.

Zazwyczaj na aparat ortodontyczny decydujemy się ze względów estetycznych, nie zdając sobie sprawy z tego, że ratuje on nam również zdrowie. Proste zęby oraz prawidłowy zgryz są znacznie mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, gdyż łatwiej nam je czyścić. Przy niewłaściwie ustawionych zębach ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, pogłębiając wadę zgryzu, a czasem prowadząc do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto zęby nie spełniają wówczas swojej funkcji rozdrabniania pokarmu, przez co połykamy niedokładnie pogryzione kęsy.

Sygnałami, które powinny nas skłonić do wizyty u ortodonty są:

  • zachodzenie zębów na siebie,
  • problemy z oddychaniem, głównie nocą,
  • zgrzytanie zębami lub ich ścieranie się,
  • odsłonięte szyjki zębów,
  • dysfunkcja języka,
  • cofnięta broda,
  • asymetria w rysach twarzy,
  • nadmierne oraz szybkie gromadzenie się kamienia nazębnego,
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych,
  • widoczne przerwy między zębami i wysunięcie linii zębów.

Poprawa ustawienia zębów zmniejsza ryzyko zapadalności na próchnicę, zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, choroby przyzębia oraz ograniczenie występowania bólów głowy, pojawiających się często u osób z wadami zgryzu (wynik nadmiernego napięcia mięśni).

Wyróżnia się trzy rodzaje aparatów ortodontycznych: od ruchomych (wyjmowanych), za które zapłacimy kilkaset złotych, poprzez aparaty stałe za parę tysięcy złotych, a kończąc na aparatach wewnętrznych czyli lingwalnych (całkowicie niewidocznych, za parę tysięcy zł.). Zakładanie aparatu ortodontycznego trwa zwykle ok. 1,5 godziny i jest bezbolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *