Koronawirus – środki ostrożności

Epidemia koronawirusa osiągnęła zasięg globalny, dlatego też wiele krajów zdecydowało się na daleko idące restrykcje. Mają one na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby i każdy ma obowiązek się do nich stosować. Jakie środki ostrożności należy zachować?

Rząd wprowadził nakaz zamknięcia wszystkich punktów usługowych i sklepów z wyłączeniem tych sprzedających żywność, aptek i drogerii. Zamknięto szkoły, restauracje, instytucje, a wszystkie zakłady pracy zobowiązane są albo umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną, albo zapewnić w firmie niezbędne środki bezpieczeństwa. Do tej pory najskuteczniejszą metodą w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19, którą wprowadzono w większości krajów, jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich do niezbędnego minimum oraz poddanie kwarantannie osób chorych lub z podejrzeniem zakażenia.

W związku z tym obecnie zakazane jest gromadzenie się w grupach powyżej dwóch osób, z wyłączeniem rodzin. Powinniśmy unikać wszelkich kontaktów z innymi osobami, poza tymi wynikającymi z niezbędnych spraw życia codziennego, jak zrobienie zakupów spożywczych, zakup leków, czy pójście do pracy. W komunikacji miejskiej może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni do wyjścia z domu, czy to do pracy, czy do sklepu, powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  • zachować odległość od innych osób minimum 1,5-2 metry,
  • nie dotykać niczego, o ile nie jest to niezbędne,
  • nie dotykać twarzy, jej okolic, szczególnie ust, nosa i oczu,
  • gdy kaszlemy lub kichamy należy zakryć twarz łokciem,
  • należy regularnie i często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund,
  • jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła (np. podczas zakupów), ręce należy odkażać płynem dezynfekującym.

Dodatkowo osoby wracające z zagranicy podlegają dwutygodniowej kwarantannie, którą powinny odbyć w domu, albo we wskazanym ośrodku, jeśli odbycie jej w domu nie jest możliwe. W tym czasie powinny kategorycznie pozostać w miejscu odbywania kwarantanny, unikać kontaktu z innymi ludźmi, a o zrobienie zakupów poprosić kogoś bliskiego. Ponownie jeśli nie ma takiej możliwości, w każdym mieście działają instytucje i wolontariusze, którzy przyniosą zakupy pod drzwi i zostawią je na wycieraczce, aby nie narażać się na kontakt z osobą pozostającą w kwarantannie.

W przypadku zauważenia u siebie objawów takich jak wysoka gorączka, kaszel, osłabienie, czy duszności, należy powiadomić telefonicznie Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Osoby, u których wystąpiły te objawy, a które dodatkowo w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w kraju, w którym rozprzestrzenia się wirus, powinny zgłosić się do szpitala zakaźnego, unikając przy tym podróży komunikacją miejską. Lista takich krajów dostępna jest na stronie internetowej głównego inspektoratu sanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *