Jak diagnozuje się stan wątroby?

Wątroba jest największym z ludzkich organów i waży prawie dwa kilogramy. Stanowi formę nowoczesnego zakładu chemicznego, którego zadaniem jest pochłanianie, neutralizowanie i likwidowanie różnych trucizn w organizmie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w kierunku chorób tego arcyważnego narządu. Poniżej podpowiadamy, na podstawie jakich badań diagnozuje się stan wątroby.

Diagnostykę chorób wątroby rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego pozwalającego określić wielkość oraz twardość wątroby. Jeśli lekarz ma podejrzenia do zlecenia kolejnych, bardziej szczegółowych badań, pacjent wykonuje testy z krwi.

Badania diagnostyczne wątroby

fot. elenbushe/bigstockphoto.com

Badania krwi

Podstawą profilaktyki chorób wątroby jest badanie krwi polegające na tzw. próbach wątrobowych, dzięki któremu można monitorować pracę wątroby. Sprawdza się wówczas we krwi stężenie białka całkowitego, bilirubiny całkowitej, a także ASPAT, ALAT. Dzięki wykonaniu badania krwi na obecność enzymów wątrobowych można wykryć ostre i przewlekłe choroby wątroby, w tym zapalenie i nowotwór. Szczególnie istotnym wskaźnikiem jest tu poziom bilirubiny w osoczu krwi, której nadmiar w organizmie może odkładać się w tkankach oraz skórze, powodując ich zażółcenie.

Tego rodzaju test z krwi należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku podczas badań okresowych. Pamiętajmy, aby przed pobraniem krwi być na czczo i na parę dni przed badaniem zrezygnować z picia alkoholu i kawy, a także z ciężkostrawnej, tłustej diety.

Aby w pełni zobrazować stan wątroby, dodatkowo należy określić:

  • GGTP (dzięki niemu rozpoznaje się uszkodzenia miąższu wątroby, dróg żółciowych, co jest pomocne w diagnostyce schorzeń wątroby o podłożu alkoholowym),
  • fosfotazę zasadową w krwi (na jej podstawie wykrywa się choroby wątroby z zastojem żółci),
  • HBs antygen (diagnostyka WZW typu B),
  • HCV przeciwciała (stwierdzenie zarażenia wirusem zapalenia wątroby typu C).

Inne badania diagnostyczne

Do wykonania badań diagnostycznych w kierunku chorób wątroby wskazaniem są takie objawy jak: ciemne zabarwienie moczu, krwiomocz, zażółcenie gałek ocznych, ciągłe zmęczenie, nieuzasadniona utrata masy ciała oraz ból w prawym podżebrzu. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie moczu, wykonanie USG (ocena wielkość i struktury narządu, zmian zachodzących na jego powierzchni – guzki, torbiele, a także obrazu dróg żółciowych), tomografii komputerowej wątroby w celu stworzenia dwuwymiarowego bądź trójwymiarowego obrazu tego narządu, scyntygrafii (ocena wielkości wątroby, jej budowy, ubytków w tkance, zmian zapalnych), arteriografii (ocena układu naczyń tętniczych wątroby), laparoskopii (makroskopowa ocena) i biopsji (przy podejrzeniu zmian chorobowych lub uszkodzeń).

Choroby wątroby mogą dotyczyć każdego z nas, w każdym wieku. Ich wystąpienie może być spowodowane zakażeniami wirusowymi, niewłaściwym odżywianiem, cukrzycą, otyłością, przyjmowaniem niektórych leków czy nadużywaniem alkoholu. Dlatego warto przynajmniej raz w roku zbadań funkcjonowanie tego jednego z najważniejszych organów w naszym ciele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *