Zespół oka biurowego

fizkes/bigstockphoto.com

Zespól oka biurowego bywa też nazywany syndromem widzenia komputerowego. Jest to zespół nieprzyjemnych objawów wywołanych długotrwałą pracą w warunkach biurowych. Bardzo przypominają one tzw. zespół suchego oka.

Przyczyny i objawy

Jedną z przyczyn jest rzadsze niż zwykle mruganie podczas patrzenia w monitor (stwierdzono, że wówczas mrugamy nawet 5 razy rzadziej). Przez to gałka oczna nie jest wystarczająco oczyszczana i nawilżana. Jednak do problemu przyczyniają się też warunki panujące w pomieszczeniach biurowych – zwłaszcza powietrze, które jest nadmiernie wysuszone przez ogrzewanie bądź klimatyzację. Palacze lub osoby zmuszone do przebywania w ich otoczeniu często uskarżają się na podrażnienie oczu dymem papierosowym. Do nieprzyjemnych objawów nieraz przyczyniają się także źle dobrane lub niezbyt dobre jakościowo kosmetyki stosowane w okolicach oczu – np. kremy z uczulającymi składnikami lub osypujące się tusze do rzęs.

Zmęczenie oczu skutkuje uczuciem pieczenia i swędzenia pod powiekami, przekrwieniem spojówek, bólem oczu i głowy, zmniejszoną ostrością wzroku, a także obrzękiem powiek.

Jak zapobiegać

Należy pamiętać o ergonomii pracy. Dzienny czas pracy przy komputerze nie powinien przekraczać 8 godzin, a w przypadku kobiet w ciąży – 4 godzin. Po każdej godzinie należy zrobić krótką przerwę.

W miejscu pracy przy komputerze powinny panować odpowiednie warunki – temperatura 20-26 stopni oraz wilgotność względna powietrza 40-80%. Należy zapewnić odpowiednie oświetlenie. Jeśli pracujemy po zmroku, warto mieć dodatkową lampę na biurku. Monitor powinien być tak ustawiony, by eliminować odbijanie się światła od ekranu. Przy tym powinien znajdować się na wysokości oczu i co najmniej 60 cm od twarzy.

Osoby z wadą wzroku powinny nosić odpowiednio dobrane okulary lub soczewki. Warto również stosować nawilżające i łagodzące krople do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *