Co zrobić, by przestać chrapać?

Odwieczny problem tysięcy mężczyzn na całym świecie oraz ich partnerek – chrapanie. Niekiedy mówi się, że jest to nawet przyczyną rozpadu związku. Jednak chrapanie to nie tylko przykra dolegliwość, która uniemożliwia spokojny sen. Chrapanie może to być bowiem objawem poważniejszej choroby.

Dlatego nie powinno się nigdy bagatelizować tego zjawiska, szczególnie gdy występuje od dłuższego czasu. Chrapanie jest efektem drgań ścian gardła, które powstają w czasie przepływania powietrza podczas snu, wtedy to mięśnie wiotczeją, a gardło się zwęża. Jeżeli powietrze nie może swobodnie przepłynąć przez gardło, bo napotyka przeszkodę, słyszymy uciążliwe chrapanie. Jednak odgłosy to niejedyna konsekwencja ­– do płuc dociera mniej powietrza, a organizm nie zostaje wystarczająco dotleniony.

Wife blocking her ears from noise of husband snoring in bedroom

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie najczęściej występuje u nałogowych palaczy oraz u osób z nadwagą. Zauważono też, że najgłośniejsze jest, gdy śpi się na plecach, ponieważ wpływa to na przepływ powietrza. Ponadto krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków mogą być przyczyną chrapania. Z uciążliwym chrapaniem często wiąże się również bezdech senny, a niedotleniony mózg nie jest odpowiednio wypoczęty, co przekłada się na gorsze samopoczucie, spowolniony metabolizm organizmu, a z czasem powodować może nawet arytmię serca lub niewydolności serca i nerek.

Z chrapaniem zmagają się przede wszystkim mężczyźni. Wynika to z rozmieszczenia w organizmie tkanki tłuszczowej, która u mężczyzn zlokalizowana jest przede wszystkim na szyi i brzuchu. Bezdech i chrapanie pojawiają się jednak bez względu na płeć u osób, które piją alkohol przed snem, przyjmują leki nasenne, chorują na akromegalię bądź niedoczynność tarczycy. Również kobiety w okresie menopauzy mogą odczuwać skutki bezdechu sennego. Niemniej uwarunkowania genetyczne oraz budowa twarzoczaszki (jak np. cofnięta żuchwa czy tzw. „wąskie gardło”) także przyczyniają się do pojawienia się chrapania.

Jak walczyć z chrapaniem

Chrapanie można wyeliminować i cieszyć się w pełni przespaną nocą, ale najpierw trzeba wykluczyć wszelkie choroby. W pierwszej kolejności u laryngologa należy wykonać badania polisomnograficzne. W przypadku diagnozy – chrapanie pierwotne – najistotniejsze jest zadbanie o prawidłową masę ciała. Podstawą jest dieta oraz zmniejszenie wagi. Utrata zalewie kilku kilogramów sprawi, że chrapanie stanie się mniej dokuczliwe. Zadbać należy również o pozycję w czasie snu, najkorzystniejsze jest spanie na boku lub brzuchu. Ograniczenie używek, czyli alkoholu, papierosów, kawy to kolejny krok w walce z chrapaniem. Warto zrezygnować także z preparatów nasennych. Pomocne natomiast będą środki nawilżające błonę śluzową nosa. W skrajnych przypadkach, gdy chrapanie nie ustaje, stosuje się aparat tzw. protezę powietrzną (CPAP). Nosi się go tylko w nocy, podczas snu. Urządzenie wyposażone jest w maseczkę, którą zakłada się na nos i usta. Za jej pomocą do gardła wtłaczane jest powietrze, dzięki czemu chrapanie zanika. Niekiedy zaleca się operacyjne „utwardzenie” podniebienia miękkiego, co także eliminuje chrapanie.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *