Test noworodków w skali Apgar

Każda matka chce, żeby jej dziecko było ślicznie, zdrowe, po prostu idealne. Tuż po urodzeniu maluszka tę  „idealność” sprawdza się za pomocą tzw. skali Apgar. Na czym dokładnie polega test noworodków wg skali Apgar – o tym już poniżej w artykule.

Test Apgar to dziesięciostopniowa skala, służąca do określenia stanu zdrowia noworodka tuż po porodzie: w 1-szej, 3-ciej, 5-tej i 10-tej minucie po jego narodzinach. Im wyższy wynik otrzyma dany noworodek, tym jego stan zdrowia oraz sprawność są lepsze. Należy jednak pamiętać, iż wysoki wynik w teście Apgar nie daje gwarancji rodzicom, że ich maluch będzie się w przyszłości prawidłowo rozwijał. Test ten przeprowadza się w celu ocenienia czy noworodkowi potrzeba udzielić natychmiastowej pomocy czy też nie.

Test w skali Apgar

fot. HalfPoint/bigstockphoto.com

Skala Apgar została wprowadzona w 1953 r. przez słynną lekarkę pediatrii i anestezjologii – Virginię Apgar. To właśnie te testy pozwalają szybko podejmować ważne decyzje dotyczące dalszej diagnostyki oraz postępowania z maleństwem. Obecnie do oceny stanu noworodka potrzebne są również dodatkowe analizy, które ułatwiają postawić diagnozę związaną z wykryciem m.in. niedającej w początkowych godzinach żadnych objawów wady serca.

Metoda diagnostyczna Virginii Apgar ocenia 5 elementów: oddech dziecka, kolor jego skóry, napięcie mięśni, reakcje na bodźce oraz tętno na minutę. Za każdy z tych elementów maluch dostaje od neonatologa maksymalnie 2 punkty.

  • koloryt: ciało jest różowe – 2 punkty, różowy tułów i np. sine kończyny -1 punkt, zasinienie całego ciała – 0 punktów
  • tętno: powyżej 100 uderzeń na minutę – 2 punkty, puls 100 uderzeń na minutę – 1 punkt, brak tętna – 0 punktów
  • oddech: malec głośno płacze, dostaje 2 punkty, jeśli jego oddech jest wolny i nieregularny, to otrzymuje 1 punkt, w przypadku braku oddechu – 0 punktów
  • reakcja na bodźce, najczęściej na wsadzany do noska cewnik: jeśli malec kaszle, kicha bądź parska, dostaje 2 punkty, jeżeli tylko się krzywi – 1 punkt, a jeśli nie wykazuje żadnej reakcji – 0 punktów
  • napięcie mięśni: maluch wykonuje samodzielne ruchy, wierci się – 2 punkty, w przypadku obniżenia napięcia mięśni i tylko zginania przez dziecko kończyn – otrzymuje 1 punkt, jeśli malec jest wiotki przypada mu 0 punktów

Ocena według skali Apgar dokonywana jest najczęściej w pierwszej oraz piątej minucie po porodzie, aby dać noworodkowi czas na nadrobienie ewentualnych opóźnień związanych z zupełnie nowymi dla niego okolicznościami. Pamiętajmy, że ten test jest całkowicie subiektywny i jeśli usłyszymy, że nasze dziecko dostało 8 punktów, to nie należy się martwić, gdyż nasz maluch wyraźnie się zmęczył podczas porodu. Jeżeli natomiast dziecko otrzymało 4-7 punktów to według lekarzy jest w stanie poważnym, wymagającym ich interwencji. Uzyskanie wyniku 0-3 punktów Apgar oznacza stan bardzo ciężki. Nie wolno wpadać w panikę, gdy dziecko dostanie niezbyt wiele punktów. Skala Apgar jest subiektywna i często wszelkie straty dziecko nadrabia już w pierwszych minutach życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *