Jak przejść na zdrowy tryb życia?

Tylko nieliczni z nas nigdy nie próbowali zrzucić paru kilogramów, będąc na jakiejś diecie. Niestety mało kto wytrzymuje na diecie dłużej niż kilka tygodni. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak: podejmowanie wielkich zmian z dnia na dzień w swoich nawykach żywieniowych czy tęsknotą za dawnym, niezdrowym jedzeniem w poczuciu męczeństwa żywieniowego. Jeśli naprawdę chcemy przejść na zdrowy tryb życia, powinniśmy to robić etapami. Dzięki temu zyskamy nie tylko zdrowie, ale będziemy szczęśliwi z samym sobą, w dodatku chudsi o kilka kilogramów.

Zdrowy tryb życia

fot. Maridav/bigstockphoto.com

Robiąc coś niedokładnie, niechętnie i wbrew sobie przy podejmowaniu próby zmiany złych nawyków żywieniowych z pewnością poniesiemy klęskę. Najważniejsza w przejściu na zdrowy tryb życia jest zasada małych kroczków, czyli stopniowa zmiana. Jeśli w trakcie zdarzy nam się wpadka, to nie wolno się poddawać. Musimy nauczyć się wybaczać sobie drobne potknięcia, gdyż w końcu robimy coś dla siebie i swojej zdrowej przyszłości.

Na początku musimy zacząć od czegoś małego i trzymać się tej drobnej zmiany. Przejście na zdrowy tryb życia nie następuje nagle, więc tego rodzaju zmiana szybciej zaczyna być normalną częścią naszej codzienności. Maleje przy tym szansa na odejście od tej zdrowej metamorfozy, a my nie czujemy się jak męczennicy.

Tymi maleńkimi krokami do zdrowego trybu życia mogą być:

  • zjadanie do obiadu sporej porcji warzyw,
  • spożywanie owoców jako popołudniowej przekąski,
  • zmniejszenie lub całkowita rezygnacja z cukru dodawanego do herbaty czy kawy,
  • jedzenie solidnego śniadania składającego się z czegoś pełnoziarnistego,
  • rezygnacja z picia piwa na rzecz czerwonego wina.

Pamiętajmy o naszej mentalnej przemianie, która także powinna nastąpić stopniowo. Dobrze jest zrobić sobie plan, zawierający nie tylko regularne małe zmiany w żywieniu, lecz również zostawiający miejsce na drobne przyjemności, jak np. coś słodkiego popołudniu bądź frytki na obiad raz w tygodniu. Trzema filarami nowego, zdrowego życia powinny być: wewnętrzna harmonia, właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Z początku można zrezygnować z samochodu bądź komunikacji miejskiej na rzecz chodzenia lub jazdy rowerem. Następnie dodać do tego spożywanie 4-5 posiłków dziennie i nastawiać się na pokonywanie własnych barier, słabości. Oczywiście pamiętając o tym, by niczego nie robić na siłę.

Najważniejsze w przechodzeniu na zdrowy tryb życia jest wsłuchanie się we własne ciało oraz jego potrzeby. Nie należy traktować bycia fit jako priorytetu, lecz zaufać własnemu ciału, gdyż tylko dzięki temu będziemy i zdrowi i szczęśliwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.