Samotność podczas pandemii – jak sobie radzić?

Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie aspekty życia ludzkiego. Trudności w życiu zawodowym i prywatnym powodują eskalację stresu. Napięcie najszybciej rozładować za sprawą kontaktu z bliskimi. Niestety wiele osób nie ma możliwości spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi i cierpi z powodu samotności. Społeczna izolacja trwa już kilka miesięcy i należy się spodziewać, że potrwa jeszcze kilka, dlatego z poczuciem osamotnienia należy umiejętnie walczyć, aby zachować stabilność i radość życia. Poniżej kilka  wskazówek.

Rutyna może pomóc

Poczucie obowiązku i celu daje też stabilizację, dlatego należy zachowywać swój stały rytm dnia – pobudka, śniadanie, obowiązki służbowe, prace domowe, gotowanie i wieczorny odpoczynek. Warto cały dzień zaplanować i sukcesywnie wykonywać zadania, bo to pozwoli poczuć spełnienie i jednocześnie odsunie myśli od nieprzyjemnej sytuacji.

Domowe ćwiczenia dla każdego

Ruch to zdrowie, dlatego nawet w sytuacji izolacji nie można o nim zapominać. Pomimo zamknięcia siłowni nadal można ćwiczyć. W domu bez problemu można wykonać prosty trening oparty na ćwiczeniach oddechowych lub pilatesowych. Ponadto warto wybrać się do lasu na szybki marsz, który zapewni cenną dawkę tlenu i dobrego samopoczucia.

Śledź informacje i weryfikuj sytuacje

Osoby dobrze zaznajomione z tematem epidemii mają większe poczucie bezpieczeństwa. Jednak w tym wypadku ważny jest umiar, bo zbyt wiele negatywnych wiadomości i teorii skutkować będzie obniżką nastroju i strachem przed kolejnym dniem. Warto śledzić bieżące informacje o koronawirusie z wiarygodnych źródeł i samodzielnie weryfikować najnowsze doniesienia na różnych kanałach informacyjnych. To pozwoli utrzymać kontrolę nad obecną sytuacją.

Pamiętaj o spotkaniach online

Brak możliwości fizycznego spotkania się wcale nie oznacza braku kontaktu z najbliższymi. Komunikatory pozwalają na wideorozmowy z rodziną, która mieszka bardzo daleko. Można również zorganizować mini przyjęcie i do takiej rozmowy zaprosić więcej osób. To pozwoli zobaczyć najbliższych i wymienić się przeżyciami ostatnich dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *