Borowina wspomaga leczenie

Używanie naturalnych środków i ziół leczniczych lub wspomagających leczenie jest cenną alternatywą dla chemicznych specyfików. Nawet coraz większa rzesza lekarzy zaleca swoim pacjentom szukania pomocy w tym, co dała nam natura pod warunkiem, że robi się to z umiarem.

Jedni lekarze robią tak dlatego, że wierzą w zbawienne moce zalecanych specyfików, a niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli coś nie szkodzi to może pomóc. Lekarze podzieleni są m.in. w sprawie balneologii, czyli w terapii wykorzystującej do leczenia kąpiele z wód mineralnych i borowin.mud

W naszym kraju znajduje się ponad trzydzieści uzdrowisk zajmujących się leczeniem kąpielami i zabiegami na bazie borowiny, a pierwsze zabiegi wykonywano już pod koniec dziewiętnastego wieku. Borowina to rodzaj torfu przetworzonego przez bakterie. Zawiera substancje organiczne i sole, które mają właściwości przeciwzapalne i odkażające. Specjalnie przygotowana do zabiegów masa borowinowa ma małe przewodnictwo ciepła przy dużej pojemności ciepła. W czasie zabiegu kąpieli borowinowej ciało człowieka podgrzewane jest nawet do 45°C bez jakiegokolwiek dla niego dyskomfortu i poparzeń wynikających z przebywania w tak wysokiej temperaturze.

Oprócz kąpieli wykonuje się też miejscowe okłady i masaże z użyciem pasty borowinowej, którą w tym wypadku podgrzewa się do około 30°C. Borowiną leczy się lub łagodzi się głównie choroby reumatyczne, ginekologiczne i niektóre choroby narządów wewnętrznych. Borowina najbardziej popularna jest przy leczeniu chorób stawów. Połączenie ciepłych kąpieli borowinowych i rehabilitacja w uzdrowiskach pozwala chorym cierpiącym z powodu przewlekłych bólów reumatoidalnych na odczucie ulgi.

Jednak nie każdy może się poddać tym zabiegom, ponieważ duże temperatury bardzo obciążają układ krwionośny i serce, dlatego nie zaleca się tego typu terapii sercowcom i oczywiście kobietom w ciąży.

Schorzenia ginekologiczne, na które pomaga borowina to głównie zapalenia pochwy, łagodzi też skutki menopauzy, ma przywracać stabilizację hormonalną (opracowano nawet specjalne tampony borowinowe pomagające w leczeniu chorób kobiecych). Leki na bazie borowiny leczą stłuczenia, łagodzą ból po złamaniach i skręceniach, a także wykorzystuje się je w leczeniu porażeń nerwowych. Mniej znane zabiegi lecznicze pomagają też ludziom z chorobami wrzodowymi i innymi chorobami układu pokarmowego. Borowinę i jej właściwości doceniają też producenci kosmetyków. Na jej bazie robi się maseczki, kremy i szampony. Preparaty te mają pomagać w odżywieniu skóry, wygładzają zmarszczki i ujędrniają ciało. Kąpiele i inne zabiegi borowinowe zaleca się też osobom cierpiącym na łuszczycę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.