Harmonogram badań w ciąży

Gdy na teście ciążowym zauważysz wymarzone dwie kreski, to od tego momentu będziesz musiała myśleć i dbać o siebie za dwoje. Przez najbliższe 9 miesięcy lekarz prowadzący Twoją ciążę będzie zlecał szereg badań. Do ginekologa najlepiej jest wybrać się jak tylko dowiesz się o rosnącym w Twoim brzuchu dziecku. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się czy ciąży nic nie zagraża i czy wszystko rozwija się prawidłowo.

Za pomocą regularnie przeprowadzanych badań wykrywa się ewentualne nieprawidłowości i choroby, jeszcze zanim staną się one niebezpieczne dla zdrowia Twojego bądź maluszka. Większość badań w ciąży jest bezpłatna, choć czasem warto także zainwestować w te dodatkowe, zwykle już płatne. Szczególnie wtedy, gdy masz tzw. ciążę wysokiego ryzyka.

Badania w ciazy

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa mierzone jest ciśnienie krwi, sprawdza się wagę ciężarnej oraz przeprowadza badanie ginekologiczne. Kobieta zawsze wychodzi z gabinetu ze zleceniem na badania laboratoryjne. Pośród rutynowych, nieodpłatnych i obowiązkowych badań znajdują się:

  1. morfologia krwi, która wykrywa zwiększoną ilość białych krwinek wynikających z infekcji i anemię u ciężarnej oraz wskazuje, czy jest ona spowodowana np. niedoborem żelaza
  2. pomiar stężenia glukozy (cukru) we krwi; badanie to przeprowadza się na czczo, dzięki niemu wykrywana jest tzw. cukrzyca ciążowa
  3. ustalenie grupy krwi oraz czynnika Rh; sprawdza czy pomiędzy rodzicami występuje tzw. niezgodność serologiczna
  4. badania WR, które pozwalają wykryć kiłę, czyli zagrażającą życiu dziecka chorobę przenoszoną drogą płciową
  5. badanie ogólne moczu, które wykrywa obecność glukozy we krwi (objaw cukrzycy) bądź białko (objaw nadciśnienia krwi, infekcji układu moczowego)
  6. badanie cytologiczne oraz bakteriologiczne; oceniany jest wymaz pobrany z szyjki macicy w celu wykluczenia ewentualnych niepokojących zmian i obecność szkodliwych bakterii

Harmonogram badań w ciąży:

  1. Comiesięczne: morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz masy ciała, a także badanie ogólne moczu oraz badanie ginekologiczne.
  2. Na początku ciąży: określenie grupy krwi i czynnika Rh, a także cytologia.
  3. Na początku i pod koniec ciąży: badanie WR i posiew z szyjki macicy, dzięki któremu wykrywa się obecność groźnych bakterii w drogach rodnych.
  4. Na początku ciąży i pomiędzy 24 a 28 tygodniem: stężenie glukozy we krwi.
  5. USG wykonuje się przynajmniej trzykrotnie: ok. 11-13 tygodnia ciąży, ok. 18-22 tygodnia oraz po 30 tygodniu ciąży. Dzięki niemu sprawdzany jest prawidłowy rozwój malca, jego budowa, ilość wód płodowych, położenie łożyska oraz to czy np. nie jest okręcony pępowiną. Badanie to wykrywa także ewentualną mnogość ciąży.
  6. Pod koniec ciąży: określa się antygen Hbs (wykrycie wirusa HBV wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu B, WZW B).

Jednymi z obowiązkowych badań w czasie ciąży jest pomiar ciśnienia krwi, które nie powinno przekraczać 140/90 mmHg oraz ważenie przyszłej mamy, podczas którego sprawdza się czy nie przybiera ona na wadze zbyt mało bądź zbyt szybko.

Jeśli matka ma grupę Rh-, a ojciec dziecka grupę krwi Rh+, to istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, spowodowanego niezgodnością serologiczną. Rzadko występuje ono podczas pierwszej ciąży, lecz zawsze po wykryciu tego rodzaju niezgodności należy sprawdzać we krwi matki obecności tzw. przeciwciał anty-D, zagrażających zdrowiu nienarodzonego dziecka.

Badania nieobowiązkowe

Nieobowiązkowymi badaniami są badania prenatalne (w kierunku wad genetycznych), które zwykle wykonywane są na kobietach po 35. roku życia, a także u tych które np. kiedyś poroniły lub mają dzieci z zespołem Downa.

Badaniami zalecanymi, lecz nieobowiązkowymi są też: badanie HIV i HCV (wykrywające wirus zapalenia wątroby typu C), badanie krwi w kierunku toksoplazmozy, różyczki i paciorkowca b-hemolizującego (GBS), który wywołuje zakażenia okołoporodowe, a także zakażenia noworodka i zakażenia połogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *