Jak sport wpływa na zdrowie

Sport to zdrowie – mówi stare polskie porzekadło. I wiele w nim prawdy, bo regularne treningi, dopasowane do naszych umiejętności niosą za sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Przez osiem godzin nie ruszamy się od biurka, a ruch ograniczamy do pisania na klawiaturze komputera. Niegdyś praca biurowa wymagała przemieszczania się, teraz wszystko można załatwić przez telefon lub jednym kliknięciem myszy komputerowej. Cały dzień bezruchu należy zrównoważyć żywiołowymi treningami. Moda na bieganie nie wzięła się bez przyczyny. Jest to swoiste lekarstwo na brak sportu w ciągu dnia. Oblężenie przeżywają również kluby fitness. Odrobinę aktywności w ciągu dnia można wprowadzić zastępując jazdę samochodem spacerem do sklepu, a windę schodami.

Beautiful woman with a yoga mat at the gym

Dlaczego sport to zdrowie? Poniżej prezentujemy osiem najważniejszych zalet aktywności fizycznej, które powinny przekonać każdego, że warto uprawiać sport przynajmniej kilka razy w tygodniu:

  1. Regularne trening pozwalają utrzymać prawidłową wagę oraz redukują tkankę tłuszczową.
  2. Sport zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, gdyż wzmacnia naczynia krwionośne i podnosi poziom „dobrego cholesterolu” oraz dba o trzustkę, gdyż produkuje się mniej insuliny.
  3. Sport to lekarstwo na otyłość, ćwiczenia usprawniają metabolizm i umożliwiają spalanie kalorii i budowę mięśni.
  4. Ruch dba o odpowiedni poziom cukru we krwi. Ponadto sport pozwala wzmocnić kości i stawy, co jest szczególnie ważne u osób starszych.
  5. Treningi to także sposób na aktywizację systemu immunologicznego, dzięki czemu nasz organizm łatwiej obroni się przed wirusami, gorączką i infekcjami.
  6. Nic tak nie zwalcza stresu jak systematyczny wysiłek. W czasie ćwiczeń uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, dlatego po treningu mamy mnóstwo energii i lepsze samopoczucie.
  7. Sport wpływa nie tylko na ciało, ale również na umysł. Dzięki ćwiczeniom poprawia się też wydajność umysłowa, szybciej przetwarzamy informacje i łatwej je zapamiętujemy.
  8. Uprawiając sport pozbywamy się niepotrzebnych toksyn, które nagromadziły się w naszym organizmie. W ten sposób skóra staje się bardziej jędrna i gładsza.

Tak więc nawet jedna godzina sportu w tygodniu to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, zawału serca i raka. Aktywność fizyczna przedłuża życie, gdyż redukuje takie dolegliwości jak reumatyzm oraz dba o kondycję umysłową, bo rzadziej odnotowuje się chorobę Alzheimera. Wybierz to, co lubisz najbardziej – gry zespołowe, bieganie, spacery, jazdę na rowerze lub aerobik, a nawet o 15 lat wydłużysz sobie życie.

Należy pamiętać o tym, że sport jest jednak kontuzjogenny. Pamiętajmy, że tylko bezpieczny trening będzie zdrowy i skuteczny. Stłuczenia i otarcia, a nawet złamania zdarzają się podczas uprawiania sportu, dlatego zanim wsiądziesz na rower czy rolki, włóż odpowiednie ochraniacze i kask, skonsultuj się z profesjonalnym trenerem. Nie zapomnij też o zdrowym rozsądku, dzięki temu będziesz cieszyć się aktywnością fizyczną. Organizm zostanie dotleniony, a mózg zacznie sprawniej pracować. Zapomnimy, czym jest nadciśnienie i osteoporoza, bo sport to przede wszystkim zdrowie. A jak każdy wie – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *