Suplementy diety mogą szkodzić

Często w trosce o swoje zdrowie sięgamy po tzw. suplementy diety, czyli preparaty kupowane w aptekach czy sklepach, mające na celu poprawienie naszego wyglądu, utratę zbędnych kilogramów czy dostarczenie organizmowi jakiegoś minerału.

Warto jednak mieć świadomość tego, iż osoby z nadciśnieniem tętniczym bądź chorymi stawami nie powinny stosować np. preparatów z wapniem i magnezem, gdyż mogą one im bardzo zaszkodzić. O tym jak i kiedy przyjmować suplementy diety – poniżej w artykule.

Suplementy diety

fot. maggee/bigstockphoto.com

Jeśli samoleczeniu, czyli podawaniu sobie samemu preparatów, głównie witaminowych, poddaje się osoba przewlekle chora i stale przyjmująca różne leki, to musi mieć świadomość tego, że mogą mieć one wpływ na ich zdrowie, lecz niestety zazwyczaj negatywny. W przypadku osób niemających większych problemów ze zdrowiem – suplementy diety wspomagają podstawową kurację. Najistotniejsze jednak w ich stosowaniu jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem w celu sprawdzenia czy nie będą one wchodziły w jakieś interakcje z przyjmowanymi na stałe lekami. Nie zapominajmy również o czytaniu ulotek, aby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na dane składniki odżywcze. Zawsze też warto szukać źródeł witamin, minerałów czy korzystnych kwasów tłuszczowych raczej w modyfikacji swojej diety aniżeli w syntetycznej, nienaturalnej formie. Nie ma potrzeby ich zażywania, jeżeli prawidłowo się odżywiamy. Wyłącznym wskazaniem do ich stosowania są: zwiększona aktywność fizyczna czy umysłowa, a także obniżona odporność.

Suplementy diety to preparaty, najczęściej w formie tabletek, sprzedawane bez recepty, które mają niskie dawki substancji czynnej. Według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. suplementem diety nazywa się produkt złożony z substancji odżywczych, który traktowany jest jako uzupełnienie normalnej żywności. Stanowi on skoncentrowane źródło witamin, minerałów bądź innych substancji. Suplementy diety tworzy się i wprowadza do obrotu w formie umożliwiającej łatwe dawkowanie (tabletki, kapsułki, proszek czy płyn). Preparaty te nie mogą być reklamowane tak samo jak lekarstwa oraz nie można przypisywać im leczniczych właściwości leczenia. W Polsce nadzór nad żywnością, a także suplementami diety pełni Główny Inspektor Sanitarny oraz podległe mu urzędy.

O tym, że suplementy diety mogą być niekorzystne czy wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia powinny pamiętać przede wszystkim osoby z nadciśnieniem. Leki przyjmowane przy tym schorzeniu bardzo często oddziałują na substancje zawarte w suplementach, głównie tych z magnezem i wapniem.

Jednymi z suplementów diety, które mają wyłącznie pozytywny wpływ na nasze zdrowie są preparaty z probiotykami oraz prebiotykami, które należy stosować przy terapii antybiotykami. Hamują one rozwój szkodliwej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, zmniejszają wzdęcia i gazy, a także ułatwiają wchłanianie wielu witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *