Skleroterapia – sposób na żylaki

Skleroterapia to dla laików coś związanego z leczeniem zaników pamięci, jednak ktoś, kto tak myśli jest w dużym błędzie. Sleroterapia to nazwa zabiegu leczniczego mającego na celu udrożnienie żył.

Tą metodą najczęściej likwiduje się powstające na nogach żylaki. Najczęściej problemy z powstającymi na nogach żylakami i niewielkimi, lecz widocznymi żyłkami na nogach mają kobiety, które były w ciąży oraz te, które przez wiele lat pracowały głównie siedząc lub stojąc. Skleroterapia stała się bardzo popularnym zabiegiem kosmetycznym, ponieważ poprawia estetykę nóg. Przede wszystkim jest to jednak zabieg mający na celu niedopuszczenie do zatoru żylnego prowadzącego do śmierci.legs

Żylaki pojawiają się we wspomnianych już przypadkach, a także narażony jest na nie każdy po czterdziestym roku życia. Wtedy zmniejsza się sprężystość żył – takie przypadki nazywane są żylakami pierwotnymi, które występują najczęściej. Żylaki wtórne to te, które pojawiają się na skutek niedrożności żył głębokich, których funkcje zastępowane są naczyniami mniejszymi umiejscowionymi bliżej skóry. Są one nieprzystosowane do transportu tak dużej ilości krwi i po prostu rozciągają się i stają się widoczne.

Jest jeszcze trzeci typ żylaków, najrzadziej występujący, związany z chorobami wrodzonymi lub nabytymi przetok żylno- tętniczych. Pierwsze objawy niewydolności żylnej w nogach to:

  • tzw. uczucie ciężkich nóg,
  • skurcze łydek,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • swędzenie.

Kiedy zaczynamy miewać wszystkie te objawy to znak, że należy zmienić styl swojego życia, by nie doszło do wystąpienia żylaków. Najlepszy sposób za zapobieganie pękającym naczonkom to:

  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • kładzenie nóg na podwyższeniu,
  • stosowanie pończoch lub opasek uciskowych,
  • unikanie zakładania nogi na nogę i siadania po turecku,
  • zapisanie się na masaże,
  • zażywanie odpowiednich leków.

Kiedy żylaki się już pojawią to wtedy potrzebne będą zabiegi ich zamykania, czyli skleroterapia. Polega to na wstrzykiwaniu w powstałe wylewy różnego rodzaju preparatów takich, jak Aethoksysclerol, Variglobin, Varicocid, Scleremo, po to, by w tym naczyniu powstała skrzeplina, która z kolei odetnie dopływ krwi i w skutek tego żylak zniknie. Zawsze taki zabieg powinien być przeprowadzany po kontrolnym badaniu USG żył lub badaniem Dopplera, aby sprawdzić stan żył i wydolność zastawek żylnych. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a pacjent od razu może wrócić do domu. Należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza i przez przynajmniej miesiąc nie forsować nóg, nie kąpać się w gorącej wodzie i stosować opaski uciskowe. Żylaki znikają po zabiegu od razu, oczywiście minie kilka dni nim wszystko się wygoi, ale zmiana jest widoczna bardzo szybko, a pojawienie się następnych zależeć będzie od stylu życia i stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *