Jak działa odczulanie?

Odczulanie zwane jest także immunoterapią, szczepieniem przeciw alergii lub terapią odczulającą. Polega ono na podaniu w postaci podskórnych zastrzyków substancji alergizujących, czyli alergenów, na które uczulony jest dany pacjent w wieku od 5 do 45 lat. Początkowo dawki są niewielkie, a następnie ilość podawanego alergenu wzrasta (iniekcje stosuje się co 7-14 dni), aż osiągnie dawkę podtrzymującą, podawaną co 4-8 tygodni, którą powinno się podawać pacjentowi regularnie przez kilka lat.

Odczulanie ma za zadanie wytworzyć w organizmie tolerancji na alergen, dzięki czemu po kontakcie z nim nie będą występowały objawy chorobowe.

Odczulanie najlepiej jest wykonywać przed sezonem pylenia lub można zastosować system całoroczny. Immunoterapia całoroczna polega na tym, iż przez trzy do pięciu lat podaje się pacjentowi dawkę podtrzymującą. Iniekcje wykonywane są wówczas w odstępach liczących 4-8 tygodni. Odczulanie całoroczne polecane jest osobom, które mają alergię na substancje alergizujące występujące przez cały rok, jak np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, ple