Kiedy pomoże masaż bańką chińską?

Masaż wykonuje się nie tylko przy użyciu samych rąk, lecz za pomocą m.in. coraz popularniejszych baniek chińskich. Nie ma on nic wspólnego z tymi bańkami używanymi w czasie choroby, które niegdyś stawiały nam nasze babki i matki. Dzięki takiemu zabiegowi można się nie tylko zrelaksować, ale również pozbyć cellulitu, nadmiaru toksyn, obrzęków limfatycznych, bólu, podleczyć stany zapalne mięśni czy polepszyć krążenie.

Masaż bańką chińską

fot. Voy/bigstockphoto.com

Bańka chińska to szklane lub wykonane z innego hermetycznego tworzywa (np.guma, bambus) naczynie, które stawia się na plecach. Te wykorzystywane do masażu nazywane są bańkami próżniowymi (zimnymi), które wysysają powietrze pod ciśnieniem. Mają one okrągły kształt oraz zaokrąglone brzegi, pomocne przy zasysaniu się na skórze. Większe bańki stawiane są na sporych, a także dobrze umięśnionych powierzchniach, zaś mniejsze – w punktach trudno dostępnych i wrażliwych. W klasycznym zestawie znajdziemy 4 bańki różnej wielkości, które aplikuje się na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z nich powietrza.

Masaż bańką chińską wykorzystywany jest w profilaktyce lub leczeniu takich schorzeń jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • dolegliwości mięśniowe i te ze strony układu oddechowego,
  • problemy ze stawami bądź z ukrwieniem,
  • oczyszczenie z toksyn,
  • nerwobóle,
  • bóle migrenowe,
  • trądzik,
  • redukcja tkanki tłuszczowej z brzucha lub ud,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów,
  • cellulit.

Taki zabieg polega na przesuwaniu baniek po bolesnych miejscach na ciele. W efekcie masaż kręgosłupa czy mięśni za pomocą bańki chińskiej łagodzi ból, odpręża i relaksuje jednocześnie. Zwykle wykonywany jest po nałożeniu na skórę oliwki lub olejku zapachowego, które pełnią funkcję amortyzującą. Masaż trwa od 15 do 60 minut.

Często wykorzystywany jest on w kosmetologii w celu odchudzenia, usunięcia cellulitu, ujędrnienia skóry, wykonania drenażu limfatycznego, poprawy przemiany materii lub krążenia krwi czy oczyszczenia organizmu z toksyn. W gabinetach SPA masaż chińskimi bańkami to jeden z zabiegów odchudzających. Całkowicie bezpieczne do stawiania baniek są tylko te miejsca, które są umięśnione i obfite w tkankę tłuszczową.

Jedną z największych zalet masażu bańką chińską jest jego niewygórowana cena w stosunku do efektywności (od 60 do 170 zł za godzinę masażu). Należy jednak pamiętać, że trzeba go wykonywać w seriach 10-12 zabiegów, nie rzadziej niż co 3 dni (np. w celu pozbycia się cellulitu). Profilaktycznie masaż chińską bańką wykonuje się przynajmniej raz w tygodniu. Warto także wiedzieć, iż po zabiegu w miejscu postawienia bańki zazwyczaj pojawiają się wybroczyny, które wchłaniają się w ciągu kilku dni.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonywania masażu przy pomocy chińskiej bańki są: ciąża, okres menstruacji, żylaki, stwardnienie rozsiane, choroby nowotworowe i zakaźne, gorączka, hemofilia, padaczka, zespół odstawienia narkotyków bądź alkoholu, niewydolność krążenia, wady i choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cera naczynkowa, przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry, wiek powyżej 80 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *