Dieta na problemy trawienne

Wzdęcia, problemy żołądkowe, biegunka czy zaparcia, to dolegliwości, które częściej lub rzadziej spotykają prawie każdego człowieka. Najczęściej ich przyczyną jest zła dieta. Oczywiście poza dietą mogą je powodować również przyjmowane leki, bakterie, stres oraz ogólnie zły stan zdrowia organizmu.

Niezależnie jednak od przyczyny, zanim sięgnie się do radykalnych rozwiązań w postaci farmakologicznego leczenia dolegliwości trawiennych, warto przeanalizować swój sposób odżywiania. Może bowiem okazać się, że niewielka modyfikacja w codziennych nawykach żywieniowych, skutecznie wyeliminuje większość nieprzyjemnych dolegliwości.

bigstock-Portrait-of-beautiful-young-wo-51849925

Przyczyny problemów trawiennych

Pokarmy trafiające do naszego organizmu są z reguły w takiej postaci, która uniemożliwia organizmowi ich wykorzystanie. Dlatego musi on zostać poddany odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej w układzie pokarmowym, aby stało się możliwe jego wchłonięcie. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustanej. Można spotkać osoby, które stosują zbilansowaną dietę, a mimo wszystko narzekają na wzdęcia. Dzieje się tak w momencie, gdy spożywany pokarm nie jest odpowiednio długo przeżuwany oraz jedzony w pośpiechu. Do żołądka trafiają zbyt duże kęsy, które wymagają dalszej obróbki zwiększonej ilości kwasów trawiennych. Poza tym szybkie spożywanie dużych kęsów powoduje również połykanie przy tym powietrza. Część z niego trafia wraz z pokarmem do jelita, gdzie wywołuje wspomniane już wcześniej  uczucie wzdęcia i pełności w brzuchu. Dalszy proces trawienny odbywa się w żołądku i jelitach. Większość problemów trawiennych powodowana jest złą florą bakteryjną jelit, niedoborem błonnika w pokarmie oraz zbyt małą produkcją enzymów trawiennych.

Podstawy zdrowego żywienia

Zanim sięgnie się po środki zobojętniające kwasy na zgagę lub środki przeczyszczające na zaparcia, warto wprowadzić w swoim codziennym menu kilka zasad, które w sposób naturalny wyeliminują nieprzyjemne dolegliwości. Zmianę należy zacząć od wprowadzenia regularnych godzin spożywania posiłku, w odstępach około 2-3 godzinnych. Ostatni zaś posiłek powinien być spożywany nie później niż 2 godziny przed snem.

Podstawę zdrowego menu powinny stanowić chude produkty, najlepiej gotowane na parze lub w wodzie. Niedopuszczalne jest spożywanie wysokoprzetworzonych produktów gotowych, które w składzie zawierają z reguły dużo cukrów, soli oraz oczywiście konserwantów i polepszaczy smaku.

W dobrze zbilansowanej diecie, która usprawni układ trawienny powinny znaleźć się przede wszystkim zboża. Jednak nie te przetworzone, w postaci białego pieczywa. Mowa tu o pełnoziarnistym pieczywie, musli, kaszach oraz makaronach. Jednak dla osób z nadkwasotą, czyli nadmierną produkcją soli trawiennych, nie zaleca się spożywania pieczywa razowego. Zwiększa ono dodatkowo zakwaszenie organizmu. Wszystkie wymienione tu produkty zbożowe są bogate w błonnik, który reguluje przede wszystkim pracę i perystaltykę jelit. Dzięki odpowiednim ruchom robaczkowym jelita, pokarm nie zalega na żadnym z etapów trawienia jelitowego, również powstające w procesie fermentacji jedzenia gazy, są łatwiej wydalane z organizmu.

Dodatkowo w diecie powinny pojawić się produkty fermentacji mlekowej. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju kefiry, maślanki czy jogurty. Zawarte w nich bakterie fermentacji mlekowej regulują naturalną florę bakteryjną jelit człowieka, wspomagają trawienie pokarmów oraz zapobiegają powstawaniu wzdęć i biegunki. Do diety natomiast nie powinno się włączać mleka słodkiego nieprzetworzonego, szczególnie w dużych ilościach. Zawarta w krowim mleku kazeina nie jest trawiona przez organizm dorosłego człowieka, może zalegać w jelitach powodując tym samym niemałe sensacje żołądkowe.

Co wykluczyć z diety?

Nieodzownym elementem zdrowej diety powinny być również warzywa i owoce. Aczkolwiek przy występujących już problemach z trawieniem, nie powinno się ich spożywać na surowo. Najlepiej aby były ugotowane lub upieczone. Szczególnie zaleca się spożywanie marchewki, buraków, pietruszki oraz jabłek, jagód czy malin. Pożądane jest również ograniczenie ilości owoców cytrusowych, które mogą powodować wzdęcia, a dodatkowo niestety są z reguły mocno spryskane pestycydami.

Do przygotowywanych potraw warto również dodać świeże zioła, koperek, miętę czy natkę pietruszki. Zawierają one wiele olejków eterycznych, które dodatkowo mają działanie rozkurczowe.

Osoby z problemami trawiennymi powinny przede wszystkim ze swojej diety wykluczyć przetwory wysokoprzetworzone, zawierające konserwanty i sztuczne barwniki. Odpada również tłuste mięso i wędlina, które zawierają dużo nasyconych tłuszczów typu trans. Te natomiast znacznie spowalniają i obciążają układ trawienny. Dodatkowo zmuszają wątrobę do zwiększonej produkcji żółci, która umożliwi rozbicie kwasów na mniejsze cząsteczki.

Z działu warzywnego warto wykluczyć groch, kapustę czy fasolę, gdyż produkty te powodują wzdęcia. Natomiast gazowane i słodzone napoje, mocną herbatę i kawę warto zastąpić wodą lub herbatą ziołową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *