Jak często badać krew?

Zdrowie jest najcenniejszą rzeczą, jaką ma człowiek, a żadne pieniądze nie są w stanie go przywrócić. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, które umożliwią stałą kontrolę stanu zdrowia organizmu, jak również pomogą w postawieniu wczesnej diagnozy w przypadku wykrycia zmian chorobotwórczych.

Badanie morfologiczne krwi obwodowej jest jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań. Dzięki takiemu badaniu, które można wykonać w każdym laboratorium analitycznym, uzyskujemy pełny obraz na temat czynności układu krwionośnego oraz innych ważnych narządów typu nerki, wątroba czy gruczoły dokrewne. Pełna morfologia z rozmazem pomocna jest również w ocenie stosowanej u chorego diety oraz jej wpływie na organizm.

Profilaktyczne badanie krwi powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Natomiast wystąpienie niepokojących objawów powinno skłonić do natychmiastowego udania się do lekarza, który da skierowanie do laboratorium na analizę krwi.

Blood in test tubes and results close up

Kiedy należy wykonać badania?

Do wykonania badań powinno skłonić nas między innymi uczucie ciągłego zmęczenia i ogólne osłabienie. Jeżeli objawy te, mimo prowadzenia zdrowego trybu życia, nie ustępują po około dwóch dniach, warto zrobić morfologię wraz z rozmazem. Na postawie wyników ogólnego badania oraz wskaźnika OB, czyli odczynu Biernackiego, można będzie określić, czy organizm nie zmaga się z infekcją, bądź nie ma obniżonej ilości czerwonych krwinek i niskiego poziomu hemoglobiny. Na przebytą bądź obecną infekcję będzie wskazywała podwyższona liczba białych krwinek oraz wysoki opad wskazany w markerze OB. Natomiast obniżony poziom hemoglobiny oraz niska ilość krwinek czerwonych mogą wskazywać na niedokrwistość, czyli anemię. Jednymi z powodów wystąpienia anemii może być niedobór w organizmie żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B6 i B12.

Kolejny z powodów, dla którego warto się przebadać jest stopniowa utrata masy ciała mimo braku stosowania diety odchudzającej oraz spożywania niezmienionej ilości pokarmów w ciągu dnia. Dodatkowo może do tego dojść uczucie stałego podenerwowania oraz uczucia gorąca. Takie objawy powinny skłonić do zbadania poziomu hormonów tarczycy TSH, T3 i T4. Nieprawidłowy poziom tych hormonów w organizmie może sugerować złą pracę tarczycy.

Również ciągłe uczucie pragnienia oraz podwyższona skłonność do powstawania siniaków mogą być objawem choroby, której wstępną diagnozę można przeprowadzić na podstawie badania krwi. Mowa tutaj o cukrzycy, czyli złej tolerancji cukrów. Przy badaniu poziom cukru oznaczany jest w surowicy krwi.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zdrowi i cieszymy się dobrym samopoczuciem, powinniśmy pamiętać o regularnym wykonywaniu morfologii krwi. Jest to badanie o szerokim spektrum, które umożliwia wstępną diagnozę większości chorób i stanów zapalnych pojawiających się organizmie człowieka. Nawet, gdy nie odczuwamy żadnych konkretnych dolegliwości nie oznacza to, że wszystkie wskaźniki są na odpowiednim poziomie. Długotrwałe niedobory niektórych składników mogą prowadzić do pojawienia się poważnych schorzeń i dolegliwości. Jedynie stała kontrola swojego zdrowia, w tym regularne badania krwi, umożliwią wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *