Badanie USG

Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu zostało Ci zlecone wykonanie badania ultrasonograficznego. Mimo że to określenie jest powszechnie znane, od razu w głowie pojawia się mnóstwo pytań na temat tej metody diagnostycznej. Kiedy i w jakim celu wykonuje się badanie USG? Czy może ono mieć skutki uboczne? Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące standardowego badania USG.

Pierwsze urządzenia do badań ultrasonograficznych pojawiły się w szpitalach na początku drugiej połowy XX wieku. Dziś USG jest najpowszechniejszym badaniem wykonywanym w celach diagnostycznych, a ultrasonograf znajduje się w niemal każdej placówce medycznej. Dzięki niemu można dokładanie obejrzeć narządy wewnętrzne, co może pomóc w określeniu czy występują tam zmiany chorobowe. Badanie USG jest bezbolesne i bezpieczne. Nie wymaga bezpośredniej ingerencji lekarza. Wykorzystuje się bowiem fale ultradźwiękowe, od których odbijają się struktury narządów wewnętrznych, co pozwala dokładnie ocenić ich stan.

Badanie USG

Jak przebiega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne zleca się w wielu przypadkach. Stosowane jest w ginekologii i położnictwie w celu ustalenia prawidłowości rozwoju płodu. Ponadto w innych dziedzinach medycyny USG służy postawieniu wstępnej diagnozy, np. wykluczeniu nowotworu lub zwyrodnienia narządu. Badanie nie jest skomplikowane i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Niekiedy jedynie konieczne jest badanie na czczo lub po wypiciu kilku szklanek wody. Badanie nie wymaga znieczulenia. Głowica ultrasonografu zostaje najpierw posmarowana specjalnym żelem, a następnie lekarz przykłada przyrząd do badanego miejsca. Przekrojowy widok ciała można obserwować na ekranie aparatury ultrasonograficznej. Obraz w razie potrzeby można zatrzymać, by dokładnie ustalić kondycję organów. Badanie trwa około 20 minut, w zależności od rodzaju USG.

Wykorzystanie USG w medycynie

Wyróżnia się kilka opcji. Pierwsza to ultrasonografia jamy brzusznej, którą wykonuje się najczęściej. Zostaje zalecona, gdy pojawią się częste bóle brzucha, dolegliwości układu moczowego, pokarmowego lub rozrodczego oraz w przypadku urazów jamy brzusznej i ciąży. USG jest również niezbędne do zdiagnozowania chorób tarczycy, wówczas przeprowadza się ultrasonografię narządów szyi. Ponadto w sytuacji podejrzenia uszkodzenia narządów wewnętrznych powstałych w wyniku urazu klatki piersiowej przeprowadza się USG klatki piersiowej. Echo serca to standardowe badanie USG, które pozwala wykluczyć choroby układu krążenia. Profilaktycznie wykonuje się USG jąder oraz sutka, jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia guzów nowotworowych. Przyczyny obrzęków i dolegliwości reumatoidalnych określa się za pomocą ultrasonografii stawów, a choroby neurologiczne poprzez USG ośrodkowego układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *