Badania profilaktyczne dla palaczy

Osoby palące papierosy muszą liczyć się z tym, że ich nałóg stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Dlatego też palacze powinni wykonywać kilka badań profilaktycznych, które pomogą w wykryciu ewentualnych chorób wywołanych paleniem.

Palenie papierosów to nałóg prowadzący zwykle do utraty przynajmniej części naszego zdrowia. Osoby uzależnione od nikotyny są szczególnie narażone na choroby układu oddechowego, układu krążenia, a także cukrzycę typu II, miażdżycę i choroby nowotworowe – płuc oraz krtani. W celu zapobiegania tym schorzeniom muszą oni przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom krwi (morfologia, glukoza, białko CRP, cholesterol całkowity i HDL, trójglicerydy) i wykonywać spirometrię, RTG płuc (raz na 2 lata) oraz EKG spoczynkowe.

Badania profilaktyczne palaczy

fot. decade3d/bigstockphoto.com

Nałóg tytoniowy często prowadzi do dolegliwości stawowych, prowadząc do niszczenia chrząstki stawowej i rujnując przy okazji układ kostny. Osoby palące papierosy, szczególnie te w starszym wieku, dosyć często chorują na osteoporozę. W związku z tym jednym z podstawowych badań profilaktycznych palaczy powinno być badanie densytometryczne kości, które wykonuje się raz na 2-3 lata.

Każdy palacz raz na dwa lata powinien robić sobie badanie zwane spirometrią. Polega ona na wdychaniu oraz wydychaniu powietrza przez specjalny ustnik. Trwa to 5-10 minut. Po jej wykonaniu pacjent od razu dostaje swój wynik, który pozwala zdiagnozować obturację, występującą u wszystkich chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) spowodowaną paleniem papierosów.

Kolejnym badaniem profilaktycznym, które osoby uzależnione od nikotyny powinny sobie robić przynajmniej raz w roku jest EKG. Palenie papierosów zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, choroby wieńcowej oraz zawału. Nikotyna sprawia, że złogi cholesterolowe szybko odkładają się na naczyniach, tworząc w ten sposób blaszki miażdżycowe, które zwężają światła tętnic. Może to prowadzić do zawału serca. Ponadto palacze muszą sobie także regularnie sprawdzać ciśnienie tętnicze krwi (przynajmniej 2-3 razy w miesiącu).

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej oka (brak luteiny i zeaksantyny) i zaćmę. Ten zgubny nałóg powoduje obkurczanie się naczyń, prowadząc do niedotlenienia siatkówki oka, a w konsekwencji – nawet do jej odklejenia. Dlatego raz w roku należy odwiedzić okulistę.

Palacze tytoniu raz na 1,5-2 lata powinni sobie też robić prześwietlenie klatki piersiowej, czyli podstawowe badanie diagnostyczne układu oddechowego i oceny układu sercowo-naczyniowego. Dzięki niemu można ocenić upowietrzenie płuc, zróżnicować odmę, niedodmę oraz stwierdzić obecność płynu w opłucnej bądź wykryć zmiany w miąższu płuc czy nieprawidłowości w okolicznych węzłach chłonnych.

Tytoniowi nałogowcy powinni także odwiedzać gastrologa, gdyż dym z papierosów przyśpiesza wydzielanie kwasów żołądkowych, które powodują znaczne obniżenie wydzielania chroniących śluzówkę żołądka substancji, co prowadzi do zgagi, a nawet wrzodów żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *