Zalety ćwiczeń na orbitreku

Kzenon/bigstockphoto.com

Kzenon/bigstockphoto.com

Orbitrek to popularna nazwa trenażera eliptycznego, czyli specjalnego urządzenia, który łączy funkcje i zalety trzech innych urządzeń: steppera, bieżni oraz rowerku treningowego. Orbitrek znajduje się we wszystkich siłowniach, klubach fitness itp. Coraz częściej jest kupowany do użytku domowego, jako ciekawsza alternatywa dla nużącej jazdy np. na rowerku stacjonarnym.

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest fakt, że mogą na nim ćwiczyć niemal wszyscy: młodzi, starzy, szczupli oraz otyli, mający problemy z plecami lub biodrami, a to dlatego, że orbitrek nie obciąża stawów kolanowych i biodrowych w takim stopniu, jak np. bieganie, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych i ze schorzeniami. Podczas wykonywania ćwiczeń na orbitreku nogi nie odrywają się od urządzenia, co jest zbawienne dla stawów. Orbitrek to idealna propozycja dla osób, które borykają się ze znaczną nadwagą.

Jedną z głównych zalet orbitreka jest fakt, że do ćwiczeń angażuje znacznie większą partię mięśni niż inne urządzenia. Stepper, rowerek czy bieżnia angażują wyłącznie mięśnie kończyn dolnych, natomiast podczas wykonywania ćwiczeń na orbitreku muszą pracować także ręce. To powoduje, że w trakcie treningu wykorzystywane są mięśnie ramion. Używanie rąk podczas treningu intensyfikuje wysiłek, co z kolei przekłada się na zwiększenie spalania zbędnych kalorii. Dzięki orbitrekowi wzmacniamy i modelujemy kształt mięśni dolnych oraz górnych kończyn. Silnie pracują także mięśnie brzucha oraz pleców.

Podczas wykonywania ćwiczeń na orbitreku możemy sami wybrać prędkość dostosowaną do naszych możliwości, dzięki czemu trening staje się przyjemniejszy.  Orbitrek zapewnia bezpieczeństwo podczas treningu, bo w chwili, gdy przestajemy ćwiczyć, urządzenie zatrzymuje się, co pozwala uniknąć przykrego wypadku. Dzięki ćwiczeniom na orbitreku wzmacnia się układ oddechowy oraz poprawia się krążenie krwi. Orbitrek daje możliwość przeprowadzenia ogólnorozwojowego treningu, gdyż podczas wykonywania ćwiczeń  angażuje większą partię mięśni naszego ciała. Ćwiczenia na tym urządzeniu przyczyniają się do zwiększenia masy kostnej, co pozwala w przyszłości unikać osteoporozy. Podczas treningu na orbitreku wykonujemy płynne ruchy nóg i ramion, które nie powodują znacznych obciążeń, dzięki czemu trening jest lżejszy i przyjemniejszy. Ponadto trening na orbitreku przynosi szybsze rezultaty, gdyż wymaga zaangażowania większej partii mięśni.

Niewątpliwą zaletą orbitreka jest możliwość zainstalowania go w domu lub nawet mieszkaniu, co zapewnia komfort treningu, gdyż nie wszyscy lubią zatłoczone sale treningowe. Urządzenie nie należy do tanich, ale jego zakup pozwala ćwiczyć przez długi czas w warunkach domowych, bez względu na pogodę za oknem, w rytm ulubionej muzyki lub filmu, co pomaga uniknąć nudy treningowej. Orbitrek to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą nie tylko wymodelować ciało, ale także poprawić samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.