Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Nie tylko bieganie, siłownia, taniec czy sporty walki mogą znakomicie ukształtować naszą sylwetkę. Już od jakiegoś czasu Polki przekonały się również do pilatesu, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Tego rodzaju ćwiczenia nie tylko nas wysmuklą bez forsownego wysiłku, ale także wzmocnią kręgosłup i poprawią postawę ciała.

Pilates jest zestawem ćwiczeń, które skutecznie poprawiają m.in. samopoczucie, elastyczność oraz świadomość własnego ciała. Łączy on w sobie jogę, balet i ćwiczenia siłowe, napinające mięśnie, dzięki czemu wybrane ich partie wzmacniają się, lecz nienadmiernie rozbudowują. Ponadto pilates pomaga zaktywizować również te partie ciała, które wymagają wyszczuplenia. Pilates mogą uprawiać osoby w każdym wieku i będące na każdym poziomie sprawności fizycznej, także po przebytych kontuzjach.

Pilates

fot. expressiovisual/bigstockphoto.com

Jak ćwiczenia pilates wpływają na organizm?

  • wzmacniają mięśnie całego ciała, głównie brzucha, pleców oraz pośladków, a także dna miednicy, podtrzymujące pochwę, macicę i pęcherz moczowy, dzięki czemu można zapobiec obniżaniu się narządów rodnych i poprawić satysfakcję podczas stosunku czy „ułatwić” akcję porodową,
  • rozciągają i uelastyczniają ciało,
  • poprawiają postawę ciała i wspomagają zachowanie równowagi,
  • poprawiają koordynację ruchową oraz koncentrację, potrzebną do wykonywania odpowiednich ruchów,
  • relaksują, zmniejszają stres i prowadzą do wyciszenia oraz równowagi psychicznej, podobnie jak joga,
  • rozwijają wytrzymałość,
  • odchudzają,
  • zapobiegają problemom z kręgosłupem, albowiem niemal cały zestaw ćwiczeń pilates został stworzony z myślą o osobach mających problemy z kręgosłupem (wzmacniają się mięśnie stabilizujące i podpierające kręgosłup),
  • uczą prawidłowej techniki oddychania,
  • zapobiegają kontuzjom.

Po zakończeniu serii ćwiczeń pilates jesteśmy wypoczęci i pełni energii. Dzieje się tak, gdyż dokładne wykonywanie elementów ćwiczeń usuwa napięcie akumulujące się w kręgosłupie oraz w pasie barkowym. Pilates rozluźnia również kark, górne partie pleców i ramiona.

Zestaw ćwiczeń pilates powinien być indywidualnie dobierany przez profesjonalnego fizjoterapeutę lub trenera. Jest to o tyle istotne, iż w pilates wszystko się liczy: prawidłowy oddech, kąt nachylenia czy też odpowiednie ustawienie. Same ćwiczenia powinno wykonywać się spokojnie, najlepiej przy relaksującej muzyce, nie dłużej niż 90 minut. W ten sposób nasze mięśnie będą precyzyjnie poddawane rozciąganiu, spinaniu oraz ponownemu rozciąganiu. Dzięki temu świetnie wymodelujemy sylwetkę, a także poprawimy kondycję i zdrowie.

Pilates jest techniką odpowiednią dla każdego, w każdym wieku. Podczas ćwiczeń nie wykonuje się gwałtownych ruchów i podskoków, dlatego też stanowi idealną metodę dla osób z bólami stawów oraz kręgosłupa, a także osób z nadwagą ograniczającą możliwość aktywnych ćwiczeń bądź dla tych, którzy dawno nie ćwiczyli. Aby uzyskać maksymalne korzyści, musimy ćwiczyć Pilates przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Po 10-20 sesjach zauważymy już pierwsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.