Pływanie dla seniorów

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w każdym wieku, bo pozwala zachować całe ciało w odpowiedniej formie. Odpowiednia dieta połączona ze regularnym uprawnianiem sportu to recepta na długowieczność. Jednak rodzaj aktywności musi być dopasowany do możliwości osoby ćwiczące, bo tylko bezpieczny sport daje pożądane efekty i przynosi przyjemność. Idealne dla seniorów jest pływanie.

Poradniki dla aktywnych seniorów zawierają kilka rodzajów ćwiczeń, które zapewniają odpowiednią porcje aktywności fizycznej bez nadmiernej eksploatacji stawów. Najbardziej optymalne jest pływanie, które eliminuje ryzyko kontuzji i doskonale angażuje całe ciało do pracy. Wystarczą krótkie, ale regularne wizyty na basenie. Zacząć można od kilku długości basenu kraulem, żabką lub stylem grzbietowym, zwiększając ich liczbę wraz z rozwojem umiejętności. Pół godziny pływania pozwala spalić nawet 300 kalorii, co pozwoli zachować właściwą masę ciała.  Stawy, mięśnie i kości nie są obciążone, dlatego można efektywnie pracować nad poprawieniem wytrzymałości i wydolności całego organizmu.

Mariia Boiko/bigstockphoto.com

Woda to najlepsze środowisko do ćwiczeń dla osób starszych. Zanurzeni w wodzie mogą wykonywać ruchy, które na sali fitness mogłyby sprawiać ból. Co ważne, w wodzie nie tylko trzeba pływać, istnieje szereg innych sportów, dobrych dla seniorów. Jedynym z nich jest aqua aerobik, który poprzez spokojne ćwiczenia oparte głównie po wymachach rąk i nóg, pozwala zachować odpowiednią koordynację ruchową, również po wyjściu z basenu.  Osoby starsze, które nie potrafią pływać, mogą śmiało korzystać z basenu również na treningach na stepach lub ze specjalnym sprzętem, co dodatkowo wzmacnia mięśnie brzucha oraz ramion. Wszelkie wodne treningi spalają mnóstwo kalorii – nawet 500 kalorii w 45 minut.

Znane przysłowie mówi: „Sport to zdrowie”. Wiele w nim prawdy, bo za sprawą aktywności fizycznej poprawia się praca mózgu oraz obniża ciśnienie krwi. Dbając o ciało, dbamy też o cały organizm – ryzyko nadwagi, cukrzycy czy choroby alzheimera jest mniejsze. Dlatego tak istotne jest zachęcanie seniorów do wspólnego wysiłku, który dodatkowo buduje relacje i poprawia samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *